Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kredi Kartına Taksit Artışı Yürürlükte

Kredi Kartına Taksit Artışı Yürürlükte

27 Eylül 2016 Salı, 09:09:58
Kredi Kartına Taksit Artışı Yürürlükte
Kredi kartına taksit sayısı 12 aya çıkartıldı. Yönetmelik 27 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞBanka Kartları ve Kredi Kartları hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmelik 27 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kredi kartına taksit sayısı artırıldı.

Yeni düzenleme ile birlikte  

10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26’ıncı maddesinin yedinci ve sekizinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirildi.


TAKSİT SAYISI 9’DAN 12 AYA ÇIKTI
“(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez.

Bu süre;
Kuyumla ilgili harcamalarda 4 ay,
Elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6 ay,
Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde 9 ay olarak uygulanır.

BU HARCAMALARA TAKSİT YOK
Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında taksit uygulanamaz.

(8) Kurumsal kredi kartları ile, mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 12 ayı geçemez.”


MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Bu maddenin yayımı tarihi itibarıyla kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla yetmiş iki ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER