Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yüksek Kiradan Kaçan "Cadde"liler Geri Dönmeye Başladı

Yüksek Kiradan Kaçan "Cadde"liler Geri Dönmeye Başladı

24 Eylül 2016 Cumartesi, 14:01:40
Yüksek Kiradan Kaçan Caddeliler Geri Dönmeye Başladı
Markalar, yüksek kiralar nedeni ile terk ettiği Bağdat Caddesi’ne kiralardaki indirimle geri dönmeye başladı…

Yüksek kira,  kentsel dönüşüm çalışmaları ve düşen cirolar nedeni ile Bağdat Caddesi’ni terk eden mağazalar kiralarda indirim yapılınca geri dönmeye başladı.


Bağdat Caddesi kiralarında yüzde 20’ye yakın indirim yapılırken markaların terk ettiği İstiklal Caddesi’nde de kiraların düşmesi öngörülüyor.


BAŞKA CADDE YOK
Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caddeden giden markaların 15 gündür geri dönmeye başladığını söyledi. Markaların geri dönmeye başlayınca mal sahiplerinin de kirayı düşürdüğünü belirten Taş, Türkiye’de başka Bağdat Caddesi yok. Bunun mal sahipleri ve kiracılar da farkında dedi.


METREKARE FİYATLAR 150 DOLARI BULDU
bağdat Caddesinde kiralık dükkanların metrekare fiyatının 100-150 dolar arasında değiştiğini belirten Taş, “Yerel ve küresel sıkıntılar nedeniyle yabancı turist gelişinin bu yıl azalması sonucu yüksek kiralardan şikayet edilmeye başlandığını ifade eden Taş,"Turizm canlanınca Beyoğlu eski günlerine dönecek. Şu anda İstiklal Caddesinde 30-40 metrekare yerler 20 bin dolar civarında kiraya çıkıyor. Burada mal sahiplerinin kiraları düşürme beklentisi var, ama bu yönde bir hareketlilik yok. Mal sahipleri bekle-gör politikası izliyor, turizm tekrar canlanınca İstiklalin de eski günlerine kavuşacağına inandıklarını sürekli belirtiyorlar." ifadelerini kullandı” dedi.


KENTSEL DÖNÜŞÜM HUZUR BIRAKMADI
Kentsel dönüşüm kapsamında hafriyat kamyonları ve iş makinelerinin bölgeyi yaşanmaz hale getirdiğini belirten Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, bunlardan dolayı insan yoğunluğunun azaldığını ve caddeyi tercih edenlerin AVM’lere yöneldiğini söyledi.


MÜLK SAHİBİ GERİ ADIM ATMIYOR
Bağdat Caddesindeki mağazalar için 40-45 bin lira civarındaki kira rakamlarında yaşanan düşüşe karşın kiracı bulunamadığını, İstiklal Caddesinde ise 25 bin liradan başlayan kiraların çok yüksek rakamlara çıkabildiğini belirten Baygan, "Mevcutta sözleşme süresi dolmak üzere olan kiracı ile girilen fiyat pazarlığında mülk sahibi yüzde 300’e varan artış talebi ile geri adım atmamakta, kiracı ise 3 yıl önceki kira bedelinde kalma düşüncesinde. Bu rakamları karşılayamayan kiracı, çareyi ara sokaklara geçmek veya kapatmakta buluyor." şeklinde konuştu.


EVA Gayrimenkul Değerleme lisanslı değerleme uzmanı Şeyma Şehirli, Bağdat Caddesi ve İstiklal Caddesi’nin son zamanlarda kiracı kaybı yaşadığını belirtti.


CADDE DEĞERLENİYOR AMA TİCARET BU DEĞERİ DESTEKLEMİYOR
Bağdat Caddesi’nin çok değerlendiğini fakat ticaretin bu değeri desteklemediğini belirten Şehirli, “Caddede devam eden ticaret bu değerleri destekleyecek kadar artmadı, hatta azaldı. Dükkan sahiplerinin değer beklentisi ile dükkanın yıllık toplam kirası arasında çarpan yer yer yüzde 30-35lere kadar yükseldi, bu rakamlar da köpük oluşturdu. Cadde aslında şu anda köpüğünü alıyor diye düşünebiliriz. Mal sahipleri kira bedellerinde indirime gitmedikçe, kur sabitlemeleri yapmadıkça boş yerleri kiralamaları kolay değil." dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER