Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konutta KDV İndi 50 Bin TL Vatandaşın Cebinde Kaldı

Konutta KDV İndi 50 Bin TL Vatandaşın Cebinde Kaldı

21 Eylül 2016 Çarşamba, 14:14:51
Konutta KDV İndi 50 Bin TL Vatandaşın Cebinde Kaldı
Konutta KDV’nin yüzde 18’den 8’e indi. Böylelikle vatandaş 500 bin TL’lik bir konut satın alırken 90 bin TL yerine 40 bin TL KDV ödeyecek…

Geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında 150 metrekareyi aşan konutlarda KDV yüzde 18’den 8’e düştü.


Konutta KDV bir taraftan konut piyasasına ve ekonomiye nefes aldırırken diğer taraftan da konut alıcısına kazandıracak.


Örneğin KDV hariç 500 bin TL değerindeki bir ev için konut alıcısı yüzde 18 KDV’de 90 bin TL ödeyecekti.  Fakat yüzde 8 KDV’de ise 90 bin TL yerine 40 bin TL ödeyecek. Böylelikle 50 bin TL konut alıcısının cebinde kalacak.


BÜYÜK METREKARELİ DAİRELERİN SATIŞI ARTTI
Uygulama sonrası büyük metrekareli dairelerin satışında hareketlilik yaşandığına dikkat çeken Artı Deneyim Kurucu Ortaklarından Ufuk Kayador, "“Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekarenin üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açtı. Konut fiyatının satın almaya etkisini artırmak adına yapılan bu düzenleme ile satış hızı açısından daha uzun vadede satılabilen yüksek metrekareli konutların alımının hızlanması söz konusu. Ancak 150 metrekarenin altındaki konutların satışı için de cazibe oluşturacak argümanların geliştirilmesi, ülkemiz açısından çok faydalı olacaktır" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER