Anasayfa >

Diğer Haberler >

TBMM’ye Demokrasi Müzesi

TBMM’ye Demokrasi Müzesi

20 Eylül 2016 Salı, 15:28:20
TBMM’ye Demokrasi Müzesi
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe gecesi bombalara maruz kalan TBMM’de Demokrasi Müzesi kuracaklarını söyledi…

TMBB Başkanı İsmail Kahraman, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bombalanan TBMM’de Demokrasi Müzesi kuracaklarını açıkladı.


Kahraman, “Başbakanımızın bulunduğu odanın ve onun çevresindeki bomba izlerinin saklanmasını ve 'Demokrasi Müzesi' adı altında bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük” dedi.


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "Doğumunun 174. Yılında Sultan İkinci Abdülhamit ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu"na ilişkin Dolmabahçe Sarayı Hazine-i Hassa binasında düzenlediği basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.


YENİ SIĞINAK YAPILACAK
TBMM’deki bombalamanın ardından oluşan bütün kırık yerlerin, kapıların ve pencerelerin onarıldığını belirten Kahraman, TBMM’de yeni bir sığınak yapılacak dedi.


Kahraman, “"Yeni bir sığınak yapılacak" Dışarıdan geçmiş olsun demek için ziyarete gelen kişilere, heyetlere buraları gösterdiklerini anlatan Kahraman, şöyle devam etti: "Ayrıca bir başka bombanın düştüğü bahçede bir çukur var. Orada yine tankın ezdiği bir araba, buradaki çukur, burası da kapalı hale getirilecek ve Meclis'le o çukur arasındaki yola 'Demokrasi Yolu' denilecek. Kenarında da 15 Temmuz darbesine ait resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite teknik yönden, sergileme yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak. Bir de "Milletin meclisini millet yapar" adında bir kampanya ile Gayrimenkul Sermaye Ortaklığı derneklerinin teşebbüsüyle, 62 şirketin katıldığı bir onarımla Meclis'te bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'in yaptığı bir çalışmaydı, bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış, sığınak diye ayrılan bir yer vardı. Oranın çok çok yetersiz olduğunu hatta olmadığını, sığınak olmadığını gördük. Günümüz şartlarına, sivil savunma şartlarına, normlarına uygun bir sığınak yapacağız."  diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER