Anasayfa >

Diğer Haberler >

Sabıkalı Vatandaşlar İçin "Hane Kredisi" Talebi

Sabıkalı Vatandaşlar İçin "Hane Kredisi" Talebi

20 Eylül 2016 Salı, 11:50:24
Sabıkalı Vatandaşlar İçin Hane Kredisi Talebi
Emlak ve inşaat sektörü daha önce sorun yaşadığı için bankalardan kredi çekemeyen vatandaşlar için “Hane kredisi” istiyor. Sistemin konut satışlarını da hareketlendirmesi bekleniyor….

emlakçılar, kredi ya da kredi kartı geçmişi olmadığı için bankalardan kredi çekemeyen ve bankalar ile daha önce sorun yaşayan vatandaşlara yönelik kişiye değil, haneye ya da aileye kredi verilmesi önerisinde bulundu.


Önerinin uygulamaya konulması durumunda konut satışlarının da hareketleneceği öngörülüyor.


konut kredisi faiz oranlarının birin altına düşmesinin sektörü olumlu etkilediğini belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kredi ve kredi kartı ödemelerini aksattığı için bankalarda çok sayıda sabıkalı vatandaş olduğunu söyledi.


SİCİL AFFI BEKLİYORUZ
Konut almak isteyen vatandaşlar için aslında bir sicil affı bekliyoruz diyen Aşa, “Konut almak isteyen vatandaşlar için hane veya aile kredisi çıkarsınlar. Mesela, evde baba sabıkalı olduğu için kredi alamıyor, anne de, çocuklar da çalışıyor. Kişiye değil, haneye veya aileye kredi gibi bir çözüm üretilebilir. Aile veya hane kredisi gibi bir model geliştirilebilirse baba sabıkalı diye kredi alamıyorsa aile kredi alabilir. Satışlarda bu model çok faydalı olur” dedi.


BİRAZ DAHA FEDAKARLIK BEKLİYORUZ
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, söz konusu modelin bankaların ticari durumu ile ilgili olduğunu belirterek, "Bankaların yeniden yapılandırma anlamında bu tür borçlulara bir ödeme kolaylığı göstermesi, faizleri silmesi gibi bir sürü model hayata geçirilebilir. Böylece en azından ödeme imkansızlığına düşmüş kişilere bir ödeme kolaylığı getirilmiş olur. Bu da, birtakım sıkıntıların yaşandığı böyle bir dönemi dikkate aldığımızda olumlu kabul edilecek bir şey. Yalnız burada risklerin iyi analiz edilmesi gerekir." diye konuştu. Torun , istikrar ve enflasyon oranına bağlı olarak konut kredisinde faizlerin düşmesini beklediklerini, bankaların biraz daha fedakarlık yapması gerektiğini de belirtti.


SATIŞA KATKI SAĞLAR
Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu ise hane kredisinin Türk aile yapısına son derece uygun bir sistem olduğunu söyledi. Ağaoğlu, sistemin satışlara önemli katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER