Anasayfa >

Diğer Haberler >

Vergi Barışına Dair En Çok Merak Edilen 10 Soru

Vergi Barışına Dair En Çok Merak Edilen 10 Soru

20 Eylül 2016 Salı, 09:49:33
Vergi Barışına Dair En Çok Merak Edilen 10 Soru
19 Ağustos’ta yayınlanarak yürürlüğe giren Vergi Barışı başvuruları 31 Ekim’de sona eriyor. Peki vergi barışından kimler nasıl faydalanıyor? Yanıtı haberimizde…

Vergi barışı kanunu 19 Ağustos tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Maliye ile vergi barışı imzalamak isteyenlerin en geç 31 Ekim’e kadar başvuruda bulunması gerekiyor.

Peki vergi barışından kimler nasıl faydalanabilicek?

1.    Hangi yıllar için vergi barışından yararlanmak mümkün?
Geçmiş 5 yıl için vergi incelemesi yapılacak. 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015. Kazançlarını Kurumlar Vergisi (KV) adıyla beyan eden şirketler, geçmiş 5 yıla ait inceleme riskinden kurtulabilecekler.

 

2.Vergi incelemesi yapılmayacak mı?
Matrah artırımı - vergi artırımı yapılan yıllar için maliye vergi incelemesi yapmayacak. Artırımda bulunulmayan yıllar veya dönemler için maliyenin vergi incelemesi yapma hakkı devam ediyor.

 

3. Daha önce incelenmiş dönemler (yıllar) için matrah artırımı yapılabilir mi?
Daha önce vergi incelemesi yapılmış dönem/dönemler için de, mükellefler matrah artırımı yaparak inceleme riskini tamamen ortadan kaldırabilir.

 

4. Hali hazırda vergi incelemesi devam eden dönemler için vergi barışı nasıl uygulanacak?
Başlanılan vergi incelemesi; 30 Eylül’e kadar sonuçlandırılamaması halinde bu işlemlere devam edilmeyecek. Dolayısıyla sonuçlanamayan vergi incelemeleri için mükellefe (vergi barışından yararlanıp matrah-vergi artırımı yaptığında) herhangi bir ceza kesilemeyecek.


Matrah-vergi artırımı yapmayan şirketler için tabi ki incelemenin 30 Eylül’e kadar sonuçlanıp sonuçlanmaması önem arz etmiyor. Barış imzalamayan söz konusu şirketler için 30 Eylül’den sonraki bir tarihte de Maliye incelemeyi sonuçlandırıp cezai işlem uygulayabilir.

 

5. Hangi mükellefler vergi barışından yararlanamaz?
Vergi Usul Kanunu’nda Kaçakçılık Suçları ve Cezalarını düzenleyen maddede (359/b) geçen “defter, kayıt ve belgeleri yok edenler veya defter sahifelerini yok ederek yerine başka yapraklar koyanlar veya hiç yaprak koymayanlar veya belgelerin asıl veya suretlerini tamamen veya kısmen sahte olarak düzenleyenler” yararlanamıyor.
Öte yandan, asıl veya suretleri tamamen veya kısmen sahte olarak düzenlenen belgeleri kullananlar, matrah veya vergi artırım hükümlerinden yararlanabiliyor.

 

6. Hangi yıl için ne kadar matrah arttırılması gerekiyor?
Örneğin; 2015 yılı için vergi incelemesi riskinden kurtulmak isteyen anonim ve limited şirketler, daha önce beyan ettikleri KV matrahını, yüzde 15 oranında arttıracak, bunun da yüzde 20’sini ödeyecekler. (Artırımda bulunulan yıla ait yıllık beyannameler yasal süresinde verilmiş ve tahakkuk eden vergiler de süresinde ödenmişse yüzde 15’i ödenecek.)
Ancak 2015 yılı için bildirilecek asgari matrah 37 bin 940 TL’den aşağı olamayacak.
Artırım oranı ve bildirilmesi gereken asgari matrah, Tablo-1’de yıllar itibariyle yer almaktadır.

 

7. Şirketler KDV için de vergi barışından faydalanabilir mi?
Evet. Tablo-2’de yer alan oranlarda geçmiş beyannamelerinde yer alan (hesaplanan) KDV’lerini arttırdıklarında vergi barışı hükümlerinden yararlanabiliyor. Şirketler, Muhtasar Beyanname ile beyan etmeleri gereken ücret Gelir Vergisi stopajı için de vergi barışından Tablo-3’de yer alan oranlarda artırım yaparak vergi barışı hükümlerinden yararlanabiliyor.

 

8. Geçmiş yıl zararları 2016 ve ilerleyen yıllarda mahsup edilebilecek mi?
Matrah artırımında bulunulan yıllara ait zararların yarısı, 2016 ve sonraki yılların karlarından mahsup edilemiyor.

 

9. Hiç beyanname vermeyen vergi barışından yararlanabiliyor mu?
Beyanname verilen dönemler için beyannameler üzerindeki matrahlara ilave artırım yapılabiliyor. Hiç beyanname verilmemişse veya bazı dönemlerde beyanname verilmemişse de vergi barışı hükümlerinden yine yararlanılabiliyor. Süresinde verilmeyen beyannameler için Usulsüzlük veya Özel Usulsüzlük cezaları da uygulanmıyor.

 

10. Matrah artırımından sonra defter belgeler saklanmaya devam edilecek mi?
Matrah artırımı, defter ve belgelerin saklama ve ibraz mecburiyetini ortadan kaldırmıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER