Anasayfa >

Diğer Haberler >

Mega Projeler İstanbul’un Taşını Toprağını Altın Yaptı

Mega Projeler İstanbul’un Taşını Toprağını Altın Yaptı

17 Eylül 2016 Cumartesi, 14:50:56
Mega Projeler İstanbul’un Taşını Toprağını Altın Yaptı
3.Havalimanı, 3.Köprü, Marmaray gibi mega projeler İstanbul’un taşını toprağını altın yaptı. Mega projeler gelip geçtiği yerlerde emlak fiyatlarını uçurdu…

İstanbul tarihinin en büyük gelişim ve değişimini yaşıyor. 3.Havalimanı, 3.Köprü, Kanal İstanbul, Marmaray ve Avrasya Tüneli gibi projeler İstanbul’un adeta taşını toprağını altın yaptı.

Mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm de İstanbul’daki gayrimenkullerin değerini son 3 yaldı ikiye katlanarak 1,5 trilyon TL’ye ulaştı.


MEGA PROJELER İSTANBUL’UN DEĞERİNİ 1.5 TRİLYONA ÇIKARDI
Remax Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, İstanbul’daki emlak fiyatlarının toplam değerinin Boğaz’daki yalılar hariç 2013’te yaklaşık 665.6 milyar lira iken, mega projelerin geçtiği yerler ve kentsel dönüşümün etkisiyle 2016 yılında 1 trilyon 139.2 milyar TL’ye yükseldiğini söyledi.

Gökhan Karahan’ın verdiği bilgiye göre aradaki fark 3 yılda 473 milyar 600 milyon lira oldu. 2013 yılında İstanbul’da 3 milyon 100 bin konut bulunurken, kentsel dönüşümle buna 200 bin konut daha eklendi. Ama fiyattaki asıl yükselişte, yeni eklenen bu 300 bin konutun değil mega projelerin etkisi büyük oldu. Değer artış hesabına arsalar da eklenince İstanbul’un değeri 1.5 trilyon lirayı, yani 505 milyar doları buldu.

FİYATLAR 3 YILDA YÜZDE 71 ARTTI

İstanbul’da emlak fiyatlarının mega projelerin etkisi ile 3 yılda yüzde 71 artış gösterdiğini belirten Karahan, Silivri’de ise Kanal İstanbul’un etkisi ile bu rakamın yüzde 91 olduğunu ifade etti. Karahan, Kadıköy’de ise kentsel dönüşüm nedeni ile emlak fiyatlarının 3 yılda yüzde 92 arttığını belirtti.

ATAŞEHİR YÜZDE 102 DEĞERLENDİ
İstanbul’un en fazla prim yapan semtleri arasında Ataşehir’in olduğunu belirten Karahan, markalı konut projelerinin son yıllarda burada yoğunlaşması nedeni ile bölgede son 3 yılda fiyatların yüzde 102 prim yaptığını açıkladı.

BURALARA YATIRIM YAPAN YAŞADI
Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahında bulunan Sultangazi’de ise fiyatların 3 yılda yüzde 73 arttığına dikkat çeken Karahan,”Köprüye yakın Başakşehir’deki emlak fiyatları yüzde 88 artış gösterdi. Köprünün bağlantı yolunun olduğu Büyükçekmece’deki emlak fiyatı da yüzde 85 arttı. Yine bir başka Mega Proje, Maltepe Meydanı da ilçedeki emlak fiyatlarını uçurdu. Maltepe’de 3 yıllık artış miktarı yüzde 96’ya ulaştı. Yenikapı Meydanı projesi de Fatih’te aynı etkiyi yaptı. Fatih’te 3 yıllık emlak değeri artışı yüzde 97 ile rekor kırdı”dedi.

ARSA FİYATLARI DÖRDE KATLADI
Mega projelerin güzergahında arsa fiyatları da yaklaşık dörde katladı. Öyle ki 3. Köprü Yavuz Sultan Selim’in güzergahının geçtiği Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer ve Beykoz’daki arsa fiyatları 3-4 kat arttı. 2009 yılında dönümü 500 TL olan bölgedeki bir arsa 2013’te 10 bin TL’ye, bugün ise 50-60 bin TL’ye yükseldi. Arsa uzmanları, mega projelerin bulunduğu alanlardaki arsaların değerlerinin de 400 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER