Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kiracı Hakları Nelerdir?

Kiracı Hakları Nelerdir?

16 Eylül 2016 Cuma, 13:57:53
Kiracı Hakları Nelerdir?
Kiracının ev sahibine karşı bazı hak ve sorumlulukları vardır. Peki nedir bu haklar? İşte kiracı hakları…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞKiralayanın ve kiracının birbirlerine karşı hak ve sorumlulukları vardır. Bu haberimizde kiracı haklarını mercek altına aldık.


Peki kiracı hakları 2016 neler?


Yeni Borçlar Kanunu ile kiracının yükümlülükleri ve hakları açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Kiracı haklarını şöyle sıralayabiliriz;

•    Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabilir.


•    Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.


•    Kiracı kiralananı ne durumda teslim almışsa, kira sözleşmesinin bitiminde o durumda geri vermekle yükümlüdür. Ancak, kiracı sözleşmeye uygun kullanma dolayısıyla kiralananda meydana gelen eskimelerden ve bozulmalardan sorumlu değildir.


•    Kira sözleşmelerinde kira bedelinin belirlenmesi dışında, kiracı aleyhine değişiklik yapılamaz.


•    Kiracıya, kira bedeli ve yan giderler dışında başka bir ödeme yükümlülüğü getirilemez


•    Kiraya veren, kira süresi içinde yapılması zorunlu olan esaslı onarımları, kiracı tarafından bildirilir bildirilmez, gideri kendisine ait olmak üzere yapmakla yükümlüdür.


•    Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkartamıyor. Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenilenir ve süresiz kontrat niteliğine sahip olur.


•    Ev sahibi kiraya Üfe üzerinde zam yapamıyor. Yaparsa kiracının buna itiraz etme hakkı doğuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 23 Mayıs 2017 Salı, 22:39 Depozotami bin dolarimi 2 bucuk milyar turk parasina ceviriyor yeni sozlesmede bunu yapma yetkisi varmi CEVAPLA
Misafir - 24 Mayıs 2017 Çarşamba, 09:30 Merhaba.. Yazdığınızı çok anlamadım ama anladığım kadarıyla şöyle cevap vereyim... Sizden en fazla 3 kira depozito alabilir. ayrıca bu parayı da ortak bir hesaba yatırması gerekiyor. Detaylı bilgiye bu haberde ulaşabilirsiniz...http://htemlak.haberturk.com/diger-haberler/haber/1481313-kiracidan-ne-kadar-depozito-alinir İyi günler...
DİĞER HABERLER