Anasayfa >

Diğer Haberler >

3.Havalimanı İçin Yıkılan Yangın Kulesinin Yenisi Geliyor

3.Havalimanı İçin Yıkılan Yangın Kulesinin Yenisi Geliyor

15 Eylül 2016 Perşembe, 12:45:01
3.Havalimanı İçin Yıkılan Yangın Kulesinin Yenisi Geliyor
3. Havalimanı sınırları içinde kaldığı gerekçesi ile yıkılan Karagöltepe Yangın Gözetleme Kulesi’nin yerine yenisi yapılıyor…


İstanbul kuzey ormanlarına yeni yangın gözetleme kulesi yapılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılan projenin inşaatına başlandı.


3. Havalimanı sınırları içerisinde kaldığı gerekçesi ile yıkılan Karagöltepe Yangın Gözetleme Kulesi yerine Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi yapılıyor.


Yapımı tüm hızıyla devam eden Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi tamamlandığında yüksekliği zemin kotundan itibaren 32 metre olacak.


Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi, 360 derece görüntüleme imkanı sunacak. Son teknolojinin kullanılacağı Yangın Koordinasyon Merkezi'nden, termal ve normal kameralar ile internet bağlantısı aracılığıyla 7/24 gözetleme yapılacak. Yeni kulede insanlı gözetlemeye de devam edilecek.


Karagöltepe Yangın Gözetleme Kulesi'nden 25 metreden gözetleme gerçekleştirilirken, yeni kulede 32 metreden gözetleme yapılacak, böylece ormanlık alan görünürlüğü yüzde 9 artacak. En etkin görüşün sağlanacağı kulenin dış cephesinde doğal kaplama malzemeleri kullanılarak kuleye tarihi bir görünüm verilecek.


Temeli atılan ve inşaat çalışmaları devam eden Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi, tamamlandığında aynı zamanda Tarihi Beyazıt Kulesi'nde olduğu gibi renkli ışıklarla hava durumu bilgisi de verecek.


2017’DE AÇILACAK
Oturum alanı 67 metrekare inşa edilen Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin Ocak 2017’de hizmete açılması planlanlanıyor.


İLK ASANSÖRLÜ KULE
Osman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Sarıyer Yangın Gözetleme Kulesi'nin Orman Genel Müdürlüğü (OGM) bünyesindeki ilk asansörlü yangın gözetleme kulesi olacağını belirtti.  

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER