Anasayfa >

Diğer Haberler >

AVM’ler Kepenk Kapatıyor

AVM’ler Kepenk Kapatıyor

09 Eylül 2016 Cuma, 11:14:28
AVM’ler Kepenk Kapatıyor
Terör ve darbe girişiminden olumsuz etkilenen AVM’ler kepenk kapatmaya başladı….

Son dönemlerde yaşanan terör olayları ve darbe girişiminin yansımaları AVM’lere kepenk kapattırdı. Ciroları giderek düşen mağazalar dükkan kapatmaya başladı.


Mağazalar, AVM yönetimlerinden destek görmediklerini söylüyorlar. AVM yönetimleri, “Önümüz bayram, okullar açılıyor ve yılbaşı geliyor. Biraz sabır, mağaza kapatmak büyük hata olur” derken, markalar “AVM’lerde boş koridorlar olmaması için önlem alınması şart” diyor.


İstanbul’daki AVM’lerde birçok boş mağaza göze çarpıyor. Kimi mağaza kepenk indirmeyi tercih ederken kimi ise kampanyalarla direnmeye çalışıyor.


Mağazaların kepenk kapatmasının en önemli sebeplerinden biri dolar ve euro ödenen kiralar. Ciroların önemli bir bölümünü oluşturan bu gider kalemleri markaları da zorluyor.


Bir süreden beri döviz kurlarındaki artışın markaları zorladığını, bu yazın kötü geçmesine neden olan faktörlerin etkisinin de buna eklendiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkan Yardımcısı Sinan Öncel,“Beyoğlu Caddesi ve Bağdat Caddesi Türkiye’de uzun zamandan beri perakende sektörünün en cazip yerleriydi. Ancak bu yaz Beyoğlu Caddesi önceki sene gibi değil. Çok sayıda marka Beyoğlu’nu terk etti. Bunun başlıca nedeni mağaza sahiplerinin istediği yüksek kiralardır.

Şimdi aynı tehlike AVM’ler için de geçerli. Bazı AVM’lerde sorunlar büyük. Bunu daha yakından anlamak için 300 metrekareden küçük mağazası olan markalarla anket çalışması yapıyoruz”dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER