Anasayfa >

Diğer Haberler >

Diyarbakır Sur’a 2 Milyar TL’lik Yatırım Geliyor

Diyarbakır Sur’a 2 Milyar TL’lik Yatırım Geliyor

09 Eylül 2016 Cuma, 10:35:00
Diyarbakır Sur’a 2 Milyar TL’lik Yatırım Geliyor
Diyarbakır Sur için 2 milyar TL’lik yatırım geliyor. Bölgede yeni konut, içme suyu hatları yapılacak…

Terör olayları ile gündemden düşmeyen Diyarbakır Sur ‘a 2 milyar TL’lik yatırım için düğmeye basıldı.


Bölgede binlerce yeni konut, içme suyu hatları yapılacak. Tahrip edilen tarihi eserler yeniden restore edilecek.


61 bin 115 kişinin yaşadığı ve terör saldırılarıyla evlerini ve işyerlerini kaybetmek zorunda kalan Sur'da geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın Güneydoğu ile ilgili peş peşe verdiği müjdelerden sonra gözler bölgeye çevrildi.

Sadece Diyarbakır Sur'da 2 milyar liralık yatırım yapacak olan Bakanlık, açtığı irtibat ofisleriyle bölge halkını an be an bilgilendiriyor.

Sur'daki yıkım ve enkaz işlemlerinin bir ay gibi kısa bir zamanda tamamlanacağı bilgisini veren bakanlık, Çölgüzeli ve Üçkuyular mevkiinde 4000 konut yapımı için kolları sıvadı. Bu konutlardan ilk bin tanesinin ise yılsonunda tamamlanması hedefleniyor. Sadece yerleşime değil, alt ve üst yapı ile bölgenin kültürel ve sosyal yaşamlarının normalleşip, gelişmesi içinde çeşitli yatırımların hayata geçirilmesi planlanıyor. 25 bin 686 metre içme suyu ve 28 bin 474 kanalizasyon hattı ise yeniden yapılacak.


500 yılı aşkın bir süredir ayakta kalan bölgenin en eski ibadethanelerinden olan Kurşunlu Camii'de saldırılar sonucunda kullanılamaz hale gelmişti. Bölgenin dini ve kültürel mirasında önemli bir yeri olan Kurşunlu Camii ile birlikte 11 eserin ise restorasyonlarının hızla tamamlanması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER