Anasayfa >

Diğer Haberler >

Akyazı Stadı Ekim’de Açılıyor

Akyazı Stadı Ekim’de Açılıyor

07 Eylül 2016 Çarşamba, 11:36:14
Akyazı Stadı Ekim’de Açılıyor
TOKİ tarafından Trabzon'da deniz doldurularak, dolgu zemini üzerine inşa edilen Akyazı Spor Kompleksi projesinde sona gelindi…

TOKİ tarafından Trabzon'da deniz doldurularak dolgu zemini üzerine inşa edilen Trabzon Akyazı Spor Kompleksinde geri sayım başladı.


TOKİ Başkanı Ergün Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kompleksin bu özelliğiyle Türkiye'de ilk, dünyada ise ikinci olduğunu söyledi.

 

EKİM'DE TAMAMLANIYOR
Akyazı Stadyumunu Ekim ayında teslim edeceklerini belirten Turan, “İnce imalat işlerini de hızlandırdık. Stadyum içerisinde bulunacak skorboardların yerleştirilmesine başladık. Stadın koltuklarının tribünlere yerleştirilmesi işlemi de son hızla devam ediyor. Bodrum katta da döşeme imalatlarında sona yaklaşıldı. Stadyumun kırlangıç kanatlarının kompozit imalatı da devam ediyor. Elektrik mekanizması, çevre düzenlemesi ve peyzaj yapımı da tamamlanma aşamasına geldi” dedi.


TÜRKİYE’DE İLK
'41 bin seyirci kapasiteli Trabzon Akyazı Stadyumu, çatı sistemi ile Türkiye’de bir ilk olacak. Diyen Turan, “Trabzon Akyazı Spor Kompleksi Stadyumu çatısı, çevre dostu, kendini temizleme ve hava kirliliğini giderme özelliğine sahip 'akıllı çatı' olarak bilinen 'Smart Roof' sisteminde inşa ediliyor. Yaklaşık 22 bin metrekare kapalı tribün yüzeyine sahip olacak stadyumun çatısının 245 dönümlük yeşil alanın havasını temizleme gücüne sahip olacak. Bu oran, yaklaşık 2 bin 500 aracın yarattığı hava kirliliğini temizleme kapasitesine eşdeğerdir. Çatı, yarı saydam özelliğiyle de saha içinin daha aydınlık olmasını sağlayacak” ifadesinde bulundu.


Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan mutabakat ile Türkiye'nin dört bir tarafında, 50 yıl Türk sporuna hizmet edecek UEFA standartlarında, 'akıllı ve ekolojik' stadyumlar inşa ettiklerini aktaran Turan, ''İdaremiz tarafından yapımı tamamlanan Türk Telekom Arena Stadyumu, Mersin Arena stadyumu, Antalya stadyumu, Sivas Arena ve Afyon Spor Kompleksi hizmete girdi.'' dedi.


Turan, Türkiye genelinde dördü tamamlanmak üzere 19 stadyumun inşaatına devam ettiklerini dile getirerek, Eskişehir ve Gaziantep stadyumlarının da yakın zamanda hizmete gireceğini ifade etti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER