Anasayfa >

Diğer Haberler >

Çamlıca Camii’nin Kabası Bitti

Çamlıca Camii’nin Kabası Bitti

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:59:11
Çamlıca Camii’nin Kabası Bitti
Cumhuriyet tarihinin en büyük camisinde sona gelindi. Yapımına 36 ay önce başlanan Çamlıca Camii’nin kaba inşaatı bitti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi Çamlıca Camii projesinde adım adım sona geliyor. Kaba inşaatı tamamlanan Çamlıca Camii inşaatında 72 metre yüksekliğindeki dev kubbe tamamlanarak üzerine Türk bayrağı çekildi. Kubbeyle birlikte camideki kaba inşaat çalışması bitmiş oldu. Önümüzdeki günlerde kubbeye kurşunla kaplama işlemine başlanacak.

Temeli 6 Ağustos 2013 tarihinde atılan Çamlıca Cami, 125 bin metrekare alan üzerinde yükseliyor.
Camide 72 metre yüksekliğinde ve 35 metre çapa sahip olan dev kubbenin yapımı tamamlandı. Şu anda kubbenin kurşunla kaplama işlemine hazırlık çalışmaları sürüyor.
Çamlıca Camii’de irili ufaklı toplam 70 kubbe daha bulunuyor.

608 METRE MİNARE
Çamlıca Camisi'nin 6 minaresi de tamamlandı. 4'ü 107.1 metre 2'si ise 90'ar metre olan cami minarelerinin toplam uzunluğu 608 metreyi geçiyor. Boyama ve kaplama işlemlerinin bitmesinin ardından kule vinçler sökülüyor. Caminin avlusunun mermerle kaplanma işlerinin ve dış taş kaplama işleminin yüzde 80'nin tamamlandığı belirtildi.


50 BİN KAPASİTELİ
50 bin kişi kapasiteli cami, olası bir deprem durumunda 100 bin insanı sivil savunma anlamında barındırabilecek kapasiteye sahip.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER