Anasayfa >

Diğer Haberler >

TOFED Başkanı: Esenler Otogarı Kaldırılmasın Islah Edilsin

TOFED Başkanı: Esenler Otogarı Kaldırılmasın Islah Edilsin

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:42:03
TOFED Başkanı: Esenler Otogarı Kaldırılmasın Islah Edilsin
TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, Esenler Otogarı’nın taşınmak yerine ıslah edilmesi gerektiğini belirtti...

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, Esenler’deki Büyük İstanbul Otogarı’nın taşınması yerine ıslah edilmesi gerektiğini söyledi.


2019’un başında 25 yıllık sözleşmemiz bitiyor diyen Özcan, “Burayı ıslah edelim. Çünkü altında raylı sistem var. Otogara gelen yolcunun yüzde 55'i raylı sistemi kullanıyor" dedi.

 DERE YATAĞI OTOGAR OLDU
Belediyenin, şu anki otogarın yerini 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle kendilerine kiraladığını hatırlatan Özcan, o dönem dere yatağı olan alanı istemelerine rağmen otogar yapılması için kendilerine verdiklerini söyledi.


110 MİLYON DOLARA  ISLAH OLDU
Otogarın toplam 134 milyon dolara mal olduğunu 110 milyon dolarını ise dereyi ıslah etmek için harcadıklarını ifade eden Özcan, şimdi ise İBB’nin birtakım problemleri nedeniyle otogarı kaldırmak istediklerini ifade etti.
Özcan; "Problem de şu, açık açık söylüyorum. Burayı yaptığımız zaman paramız yetmeyince aşağıdaki dükkanları esnafa sattık. Bu otogarı şikayet eden de o esnaf. O zaman belediye o esnafa ruhsat vermedi. Burası yapıldığında raylı sistemle bu kapılar açılarak, bir panayır yeri olarak düşünülmüştü. Belediye ruhsat vermeyince dükkanlar açılmadı, suçlama otogarımızın üzerine kaldı. 2019 yılının başında 25 yıllık sözleşmemiz bitiyor. Biz diyoruz ki burayı ıslah edelim. Çünkü burasının altında raylı sistem var. Otogara gelen yolcunun yüzde 55'i raylı sistemi kullanıyor. Raylı sistem havaalanına, deniz yoluna, ilçelere gidiyor. 'Gaziosmanpaşa'da otogar yapacağız.' diyorlar. Raylı sistemi ve yol bağlantısı yok. Burasının bir özelliği de buradan çıktığınız zaman E-5, E-6 bağlantısı var. İlave olarak şimdi Yavuz Sultan Selim Köprüsü de yapıldı."dedi.


Belediyeyle anlaşarak otogarın alt kısmını ıslah etmek istediklerini, bugünkü inşaat imkanlarıyla o kısımda yeni yatırımlar yapılabileceğini anlatan Özcan, bir şehre otogar yapılacağı zaman ilgili bakanlık, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin katılacağı bir toplantıda bunun ele alınması gerektiğini anlattı.


ELBİSE DİKİKDİĞİNİ ZAMAN ÜZERİNE GÖRE DİKİLMESİ LAZIM
Otogarların yapımı konusunda belediyelerin kendilerinden fikir alması gerektiğine işaret eden Özcan, "Elbise dikildiği zaman üzerimize göre dikilmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.


KALDIRMAYALIM ISLAH EDELİM
Otogarın yıkılmadan burada kalmasını istediklerini kaydeden Özcan, Atakule'de yapılacak cep istasyonuyla Ataşehir'de yapımı devam eden 52 yazıhaneli otogar projelerini desteklediklerini dile getirdi.


TOFED Genel Başkanı Özcan, "İleriye doğru gidildiğinde de Mehmetçik Vakfı'nın bulunduğu yerde sağlı-sollu, indirme-bindirme peronları olursa İstanbul'un otogar sorunu bitiyor. Bize diyorlar ki 'Yolcunuzu ayırın, Avrupa Yakası'ndaki otobüs oradan, Asya'daki oradan kalksın.' Avrupa yakasında oturanların hepsi oralı değil ki Anadolu'dan gelen insanlar. Bunu nasıl taşıyacaksın karşıya. Biz işimizi biliyoruz, seviyoruz. Bu otogarın burada kalması ve ıslah edilmesi lazım. 3. köprüye zorlanmamamız lazım. Hatta dini bayramlar, yılbaşı ve okulların tatil dönemlerinde birinci köprüyü kullanma müsaadesi verilmesi lazım. Çünkü turist otobüsleri geçiyor. O da 40 kişi taşıyor biz de. Büyükşehir yeni otopark için Gaziosmanpaşa'yı düşünüyor. Buraya 2 kilometre ileride. Orada da trafik sıkışacak. Bu konuda bizimle birlikte üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin de katıldığı bir toplantı yapalım. Ama buna yanaşmıyorlar. Şu an muallakta, biz de bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 29 Mart 2017 Çarşamba, 22:59 TESLİM EDİLMEYEN DÜKKAN SAHİPLERİ NE OLACAK YÜZLERCE MAĞDUR MÜLK SAHİPLERİ VAR.BU MAĞDURLARDANDA BİRİSİ BENİM. Mercan Gürkan CEVAPLA
DİĞER HABERLER