Anasayfa >

Diğer Haberler >

Damga Vergisinde Maliyetler Düşüyor

Damga Vergisinde Maliyetler Düşüyor

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:22:58
Damga Vergisinde Maliyetler Düşüyor
Damga verginde yeni düzenlenme yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile birlikte damga vergisi maliyetleri de düştü. İşte detayları…

EVA Gayrimenkul Değerleme’den mali müşavir Göksel Şen, "Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u mercek altına aldı.

Damga vergisinde yeni bir döneme girildiğini söyleyen Şen, yeni düzenleme ile birlikte damga vergisine konu kağıtların önceden nüsha üzerinden vergilendirilirken artık nüsha sayısına bakılmaksızın tek vergi üzerinde vergilendirileceğini söyledi. Şen, maktu damga vergisine tabi kağıtlarda ise her bir nüshadan vergi alınmasına devam edilecek dedi.


MALİYETLER AZALIYOR

Yeni düzenleme ile birlikte maliyetlerin artık düştüğüne dikkat çeken Şen, Artık aynı kağıtta birden fazla kefil veya garantör bulunması halinde, yalnız bir kefil ve bir garantör taahhüdü için damga vergisi hesaplanmasının söz konusu olacak. Cayma tazminatı,  parası  ya da cezai şart gibi bir kağıtta yaptırım olarak belirlenen taahhütler başlı başına bir sözleşmeye konu olmadıkça, bu tutarlar için de damga vergisinin hesaplanmayacağını ifade etti.


ARTAN BEDELE DAMGA VERGİSİ YOK

Şen, azami tutardan damga vergisi alınan sözleşmelerin devri halinde, diğer hükümlerinde değişiklik olmaksızın yalnızca bedel artışına ilişkin değişiklik yapılması hallerinde ise artan bedele ilişkin olarak damga vergisi alınmayacağını belirtiyor. Gayrimenkul yatırım fonlarının münhasıran gayrimenkul portföylerine ilişkin alım satım sözleşmeleri ile gayrimenkul satış vaadi sözleşmelerine damga vergisi istisnasının, 6728 sayılı Kanun’la gayrimenkul yatırım fonları için de geçerli kılındığını ifade eden Şen, sektörün yeni oyuncuları için maliyetleri önemli etkileyecek bu gelişmenin önem arz ettiğini belirtti.

ÇOK BÜYÜK ENGEL ORTADAN KALKTI
Düzenlemenen gayrimenkul sektörüne yansımalarına dikkat çeken Şen,  “Kat karşılığı yapılan sözleşmeler, hasılat paylaşımı yapılan sözleşmeler ve inşaat sektöründe yapım sırasında sözleşmelerin büyüklüğü düşünüldüğünde tekrar tekrar ödenen damga vergileri geliştirme maliyetlerinde çok önemli bir unsur haline gelmişti. Milyonlarca lira bedel damga vergisi ödenmesi gereken sözleşmeler tarafları yıllardır zorluyordu. Hükümetin seçim sonrası eylem planında da yapılması planlanan bu değişiklik sonunda yapıldı. Çok önemli bir gider olan damga vergisi engeli bu düzenleme ile birlikte kalktı”


SÖZLEŞME TARİHİNE  DİKKAT
Uygulamanın sektöre nefes aldıracağını belirten Şen, sözleşmede kanunun yayınlandığı tarih olan 9 Ağustos 2016’ya dikkat etmeleri konusunda da uyardı. Şen, bu tarihe kadar olan damga vergisine tabi kağıtlar, örneğin 5 Ağustos 2016 tarihinde imzalanan bir sözleşme, yukarıda bahsi geçen açıklamalara tabi olmayacak. Değişiklik ve istisnalar 9Ağustos 2016 sonrası imzalanan kağıtlara, yani sözleşmelere uygulanacak” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER