Anasayfa >

Diğer Haberler >

Alt ve Orta Ölçekli Projelere Emlak Konut Darbesi

Alt ve Orta Ölçekli Projelere Emlak Konut Darbesi

30 Ağustos 2016 Salı, 12:13:21
Alt ve Orta Ölçekli Projelere Emlak Konut Darbesi
Emlak Konut kampanyalarının alt ve orta ölçekli projelerin satışını zorlaştırdığına dikkat çeken STCA Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Aslandağ, kampanyanın sadece Emlak Konut projelerini değil tüm sektörü kapsaması gerekirdi dedi..

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ


1998 yılında Aslandağ Ahşap olarak aile şirketini kuran Aslandağ, mobilya ve ahşap sektöründe krallığını ilan ettikten sonra şimdi de konut sektörüne adını yazdırmaya hazırlanıyor.

STCA markası ile markalı konut sektörüne giriş yapan firma, bir taraftan yeni projeleri Kartal Life Atalar’ın satışına devam ederken diğer taraftan da Yuvam Kartal Halitpaşa projesinde teslime hazırlanıyor.

Kartal Life Atalar projesinin satış ofisinde bir araya geldiğimiz STCA Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Aslandağ, yeni projelerini ilk kez htemlak.haberturk.com’a anlattı.


Sektöre ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Aslandağ, “Ahşap sektöründe en iyiyiz, konut sektöründe de en büyük değil ama en iyisi olacağız” dedi.

İşte tüm detayları ile o röportaj;

Ahşap sektöründe oldukça iyi bir yerdesiniz. Neden konut sektörüne girmeye karar verdiniz? Daha mı karlı geldi?
Biz ahşap konusunda doyum noktasına geldik. Çok daha da büyütmeyi de düşünmedik. Firmalar ne kadar büyürse kalite noktasında sıkıntılar oluşmaya başlıyor. İşimizi belli bir büyüklüğe getirdik daha da fazla büyütmek istemediğimiz için inşaat sektörüne girme kararı verdik. STCA’yı biz 2009 yılında kendi gayrimenkullerimizi yönetmek için kurmuştuk. 2014 yılından sonra konut projeleri geliştirmeye başladık. 2015 yılının başında Yuvam Kartal Halitpaşa’ya başladık. 2016’da da Kartal Life Atalar’a başladık. Ahşap sektöründe büyümeyi yavaşlattığımız için en iyi bildiğimiz sektör de inşaat olduğu için sektöre girmeye karar verdik. İnşaat bizim en iyi bildiğimiz sektörlerden biri.

KUYUMCU DA İNŞAATÇI OLDU ŞEKERCİ DE
Şimdi herkes inşaat sektörüne giriyor. Kuyumcudan tutun da şekercisine kadar. Ben kuyumcu olsam sattığım ürünlerin imalatını düşünürüm. İnşaat sektöründe çok kazanç var iş yaparım mantığı var. Bu çok yanlış bir mantık. Herkes her işi yapmaması gerekiyor. O tarz firmalar giriyor sektöre birkaç iş yapıp sonra ortadan kayboluyorlar. Çünkü görüyorlar o hayal ettikleri kazançlar yok. Bundan sonra çok karlı bir sektör olarak gitmeyecek. Özellikle İstanbul’da arsa maliyetleri çok yüksek. Bu kazancı düşürüyor.

MOBİLYADA KRALLIĞINI İLAN ETTİ SIRA İNŞAATTA


Aslandağ markası ile mobilya sektöründe krallığınızı ilan ettiniz. Peki inşaat sektöründeki hedefleriniz neler?
Biz prensip olarak çok büyük değil, butik çalışmayı seviyoruz. Ama en iyisi olmayı hedefliyoruz. Ahşap sektöründe en iyisiyiz. Çok büyük hedeflerle yola çıkmıyoruz. Butik tarzda projeler yapacağız ama en iyisi olacak. Bu tarz projelerle yola devam etmek istiyoruz.

 


Kartal Life Atalar projesinde satışlar nasıl gidiyor?
Satışlar tam istediğim gibi değil. Türkiye ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyor. Yaz tatili, Ramazan Bayramı, 15 Temmuz darbe girişi derken insanlar bekle gör politikasına girdi. Tüik rakamları da bunu doğruluyor. Satışlarda düşüş var. emlak konut GYO ile birlikte diğer firmaların da başlattığı kampanyalar; tabi ki onların açısından olumlu ama piyasadaki orta ölçekli projelere olumsuz yansıdı. Bize Emlak Konut’un kampanyalarının bize bir getirisi yok. Hatta bize gelen müşterileri de çektiler. Biz de boş durmuyoruz tabii ki.. Kampanyalarımız var. 36 ay 0 faizle taksit kampanyamız vardı bu kampanyayı biraz daha geliştirdik ve 60 ay 0 faizle yaptık.

Oran verebiliyor musunuz?  Projenin ne kadarı satıldı?
Yaklaşık yüzde 20’si satıldı. 104 dairemiz var. kentsel dönüşüm projesi olduğu için bunun 48 adedi hak sahiplerine ait. Kalanın da yüzde 20’sini sattık. Yani hak sahipleri ile birlikte yüzde 65’i sahiplerini buldu.

ANADOLU’DA 2 YENİ PROJE

STCA’nın yatırım planlarında neler var?
Şu anda Kartal Life Atalar projesinin satışına devam ediyoruz. Kartal Yuvam Halitpaşa projemizde de teslime hazırlanıyoruz. 2016 yılı için bu 2 projenin dışında başka bir proje planlanıyoruz. 2017 için rafta olan projelerimiz var. Piyasaların biraz şekillenmesini bekliyoruz. Şekillenince bu projelerimize de başlayacağız.

Yeni projeleriniz hangi bölgede olacak?
Yine Kartal bölgesinde olacak. Kozyatağı’nda bir projemiz var. Şu an üzerinde çalıştığımız bu projeler var.


Kartal bölgesinde ciddi arz var. Arz-talep örtüşüyor mu? Yoksa bir arz fazlalığından bahsedebilir miyiz?
Şu an satışlardan kaynaklı bir denge bozukluğu var. Satışlar gerekli noktaya geldiği zaman ben dengede bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Kartal cazibe merkezi olduğu için firmalar biraz akın ettiler, stoklar yükseliyor ama bunların hepsi kısa zamanda eriyecektir. Kartal tam bir cazibe merkezi. Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakın, kuzeye baktığımız zaman E-5, metro, güneye indiğiniz zaman deniz yoluyla ulaşım imkanı var.  

Kartal’ın dışında ilgilendiğiniz başka lokasyonlar var mı?
Şu an için Kartal bölgesinde büyümeyi hedefliyoruz.  Ama arada şehir merkezlerinde projeler yapacağız.

KARTAL LİFE DÖNÜŞÜMÜN SİMGESİ OLACAK

Biz firma olarak ada bazında dönüşümü destekliyoruz. Parsel bazında dönüşümler ortaya ufak, minik apartmanları çıkartıyor. Ada bazında olursa ortaya çok daha iyi projeler çıkıyor. Bizim Kartal Life Atalar projesi de ada bazlı bir dönüşüm projesidir. Karta için de örnek bir proje olduğunu düşünüyorum. 4 bin metrekare arsa üzerinde yükseliyor. Projede stüdyo ve 1+1 daire yok. Aile konseptiyle yola çıktı. 24 adet 2+1 daire var. Geriye kalanlar 76 daire 3+1 dairelerden oluşuyor. 4 tane de en üstte 4+1 dubleks dairelerimiz var. Kartal bölgesinde yoğunluklu olarak karma projeleri var. Aile konseptinde projeler hemen hemen yok.

431 BİN TL’YE DENİZ MANZARALI 2+1

Kartal Life Atalar projesinde fiyatlar şu an hangi seviyede?
2+1 daireler 431 bin TL ile 450 bin TL, 3+1 daireler 750 bin TL ile 880 bin TL arasında değişiyor.  4+1 dubleks daireler ise 1 milyon 577 bin TL’den başlıyor. Peşin alımlarda yüzde 15 indirim yapıyoruz.

Yaşam ne zaman başlayacak?
Taahhüt edilen tarih Haziran 2018. Ama biz Aralık 2017 sonunda teslim etmeyi planlıyoruz.

MİNİMUM YÜZDE 45 KAZANDIRACAK


Bugün sizden bu rakamlarla daire alsam, proje tamamlandığında ne kadar prim yaparım?
Nakit aldığınızı düşünürsek proje tamamlandığında yaklaşık yüzde 45 prim yapacağınızı düşünüyorum.


KABUS GİBİ BİR PAZARTESİ BEKLENİYORDU AMA KORKULAN OLMADI


Tüik rakamlarına göre Temmuz’da satışlar yüzde 15,8 oranında azaldı. Emlak Konut, GYODER ve bankaların yaptığı faiz indirimi kampanyaları satışları artırmaya yetecek mi sizce?
Ağustos ayında geçen yılın rakamlarını bulur diye düşünüyorum. Eylül ayında da satışlar biraz da yükselecektir. Türkiye artık bazı şeylere alıştı. Sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. İş adamaları, sanayiciler, halkımız bunlara alıştı. 15 Temmuz’da şunu da gördük; Haftasonu ciddi önlemler alınmıştı. İnsanlar haftasonuna kabusla uyanırım diye düşündü ama korkulan olmadı. Pazartesi her şey yolunda devam etti. Bankalar, firmalar, fabrikalar..

EMLAK KONUT KAMPANYASI ORTA ÖLÇEKLİ PROJELERİN SATIŞINI ZORLAŞTIRDI

Az önce Emlak Konut kampanyaları orta ölçekli projelerin satışını zorlaştırdı dediniz. Biraz açar mısınız konuyu…
Kartal bölgesi için konuşacak olursak burada da Emlak Konut’un çok sayıda projesi var.  Cazip şartlar sunuyorlar. Dolayısı ile Kartal Atalar Life’tan proje almak isteyen bir müşteri Emlak Konut projesinden satın almayı tercih edebiliyor. Kampanyanın diğer firmaları da destekleyici nitelikte olması gerekiyordu ki herkes birlikte ayakta olsun.

Nasıl bir kampanya beklerdiniz?
Merkez Bankası ve özel bankalardan beklentileriz var. Emlak Konut kampanyasının en büyük özelliği faiz oranlarının düşük olması. Konut kredisi faiz oranları genel olarak yüzde 0.70’in altına düşürülürse Emlak Konut’un ayrıca bir kampanya yapmasına gerek kalmazdı. Böylelikle bundan tüm firmalar yararlanabilirdi. Böyle bir şey yapmak gerekiyordu. İnsanlar da sadece Emlak Konut kampanyalarına bağlı kalmazlardı.

SADECE EMLAK KONUT PROJELERİNİN İŞ YAPMASI YETERLİ DEĞİL
Konut kredisi faiz oranlarını birçok banka “psikolojik sınır” olarak tabir edilen birin altına çekti ama bu piyasaları çok tatmin etmedi galiba. İkinci bir indirim beklentisi var. Sizce ikinci bir indirim olur mu?
Gerçekleşebilir, gerçekleşmesi de gerekiyor. Sadece Emlak Konut ile birlikte çalışan firmaların iş yapması yeterli değil ki… İnşaat sektörü lokomotif bir sektör. İnşaat sektörünün iyi gidiyor olması hem sanayi hem de istihdam açısından önemli.  Hükümet yetkililerinin de bu konuda yaptırımlar yapacağını ve konut kredisi faiz oranlarının 0.70’e çekileceğini düşünüyorum.

YÜZDE 20 ZAM KAPIDA
2016 için yüzde 20’ye yakın bir fiyat artışı öngörülüyordu fakat yaşanan olaylardan dolayı bıkarın zammı fiyatlar aşağı çekildi, vadeler uzatıldı… Piyasalar durulduktan sonra ekstra bir zam gündeme gelebilir mi?
Yılbaşına kadar bir zam olacağını düşünmüyorum. Ama önümüzdeki yıl itibariyle satış rakamlarında bir artış olacaktır. 2017’de konut fiyatlarında ortalama yüzde 15-20 bir zam olur diye düşünüyorum.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER