Anasayfa >

Diğer Haberler >

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde Gürültü Şoku

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde Gürültü Şoku

30 Ağustos 2016 Salı, 09:51:37
Yavuz Sultan Selim Köprüsünde Gürültü Şoku
Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçtiğimiz Cuma günü açıldı. Açılışla birlikte İstanbul’un gürültüsünden en uzak semtlerinden Zekeriyaköy ve Uskumruköy sessizliğini bozdu…

3.Köprü 26 Ağustos’ta görkemli bir törenle açıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlanan otoyolların trafiğe açılmasıyla sessiz ve sakinliğiyle bilinen Zekeriyaköy ve Uskumruköy adeta  gürültü kirliliğiyle karşılaştı..


Otoyollardan uğultu şeklinde yükselen gürültüye karşı çözüm arayışına giren bölge sakinleri ses kırıcıların yapılması için imza kampanyası başlattı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen ve örgütlenmesini sürdüren sakinler, otoban gürültüsünün çevreye yayılmasını engelleyen sistemin tek çözüm olduğuna inanıyor.

BURALAR SESSİZ DİYE GELDİKŞİMDİ CAM BİLE AÇILMIYOR
3 yıldır Uskumruköy'de ikamet eden Derya Yaman çevre sakinlerinin Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyolların açılması ile birlikte gürültüden etkilendiklerini söyledi, “Buraya taşınma sebebimiz sessiz ve doğa içerisinde olmasıydı. Köprü geldikten sonra bırakın gündüzü, gece hiç yatılmıyor. Artık cam açamıyoruz. Acaba taşınsak mı diye düşünmeye başladık dedi” dedi.

SES BARİYERLERİ ŞART
Bir sitenin yöneticisi Seçkin Usta ise tüm sakinlerin gürültü kirliliğinden şikayetçi olduğunu belirterek “Hiç kimse cam, kapı açık uyuyamıyor. Gündüz bir nebze idare edilebilir ancak geceleri duramıyoruz dedi. Site içerisinde konuyla ilgili önlem alınması için imza kampanyası başlattıklarını söyleyen Usta, “Ses bariyerinin en kısa zamanda yapılması buradaki site sakinleri açısından önemli. İnsanlar buraya sessizlik sakinlik için geliyor. Böyle bir yerde ses sorunu olması herkesi rahatsız ediyor. AB normları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurallarına göre 45 desibelin üzerindeki ses insan sağlığı açısından tehdit olarak kabul ediliyor. Kimse bu sese maruz kalmak istemez. Zekeriyaköy, Uskumruköy, Kilyos tamamen olumsuz etkilenecek ifadelerini kullandı.

BEYKOZLULARDA O SESLE TANIŞTI
İstanbul'un sakinliğiyle bilinen diğer semtlerinden biri olan Beykoz'da yaşayanlar da uzun süre önce otoyol gürültüsüyle tanıştı. Riva yolu üzerinde oturanları etkileyen gürültünün azaltılması, söz konusu ses kırıcılarla sağlanıyor.
2 metre yüksekliğindeki platformlar uzun bir süre önce otoyolun her iki yanına yerleştirildi. Bunlar otoyol gürültüsünün çevreye yayılmasını azaltıyor

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER