Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kentsel Dönüşümde Hak Kaybına Uğramamak İçin Buna Dikkat

Kentsel Dönüşümde Hak Kaybına Uğramamak İçin Buna Dikkat

29 Ağustos 2016 Pazartesi, 11:51:44
Kentsel Dönüşümde Hak Kaybına Uğramamak İçin Buna Dikkat
EVA Gayrimenkul Değerleme Kentsel Dönüşüm Departmanı Müdürü Levent Üzümcüoğlu, kentsel dönüşümde hak kaybına uğramamak için “şerefiye” konusunun önemine dikkat çekti. Detaylar haberimizde…

EVA Gayrimenkul Değerleme kentsel dönüşüm Departmanı Müdürü Levent Üzümcüoğlu, kentsel dönüşümde evi olanları hak kaybına uğramamaları için uyardı.

Evin değerini belirleyen en önemli unsurların başında konutun şerefiyesi geldiğine dikkat çeken Üzümcüoğlu, şerefiyenin “değer artışı”nı ifade ettiğini söyledi.

Aynı binada ya da komşu bloklardan oluşan toplu konut yapılarında dairelerin manzara, konum, cephe gibi kriterlerle ayrıştığını belirten Üzümcüoğlu, buna bağlı olarak dairelerin güneş alma, ısınma, sosyal tesislere yakınlığı, gürültüden etkilenme gibi konularda tercih edilebilirlik noktasında farklılaştığını söyledi. Şerefiyelendirmenin nesnel ve öznel kriterlerin analiz edilmesiyle ortaya çıktığını ifade eden Üzümcüoğlu, bunun dairenin değerine yansıyan bir değerleme tekniği olduğunu ifade etti.


Hızla devam eden kentsel yenileme sürecinde müteahhit firmanın kendi karını da ekleyerek daha çok kat, daire ve bloktan oluşan yeni yapılar inşa ettiğinin altını çizen Üzümcüoğlu, maliklerin hak kaysına uğramadan yeni evlerine yerleştirilmelerinin oldukça zor olduğunu söyledi.

SPK lisansla değerleme firmalarının bu konuda yol gösterici misyon üstlendiğini ifade eden Üzümcüoğlu sürecin işleyişini şöyle anlattı; “Değerleme firması ilk olarak mevcut yapıyı, çevresini, resmi kurum incelemelerini ve bölge halkının taleplerinin ne yönde olduğunu araştırarak belirli kriterler saptıyor. Kriter çeşitliliğinin fazla olması, daha gerçekçi ve daha az hata payı olan rakamlara ulaşılmasını sağlıyor. Ayrıca kriterler oluşturulurken bir bölgede talebi fazla olan bir özelliğin, örneğin caddeye yakın olma gibi bir özelliğin, diğer bir bölgede talep görmeyebileceğinin göz önüne alınması gerekiyor. Ardından değerleme firmasının uzmanları kriterler üzerinde belirli ağırlıkta puanlama yapıyor ve kriterlere göre yapılan hesaplamayla her daire için farklı fiyatlar ortaya çıkıyor. Mevcut yapıdaki dairelerin değerleri belirlendikten sonra, maliklerin yeni yapıda benzer değere sahip dairelere yerleştirilmesi sağlanıyor."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER