Anasayfa >

Diğer Haberler >

İnşaat Sektörüne Ağustos'ta Güven Azaldı

İnşaat Sektörüne Ağustos'ta Güven Azaldı

29 Ağustos 2016 Pazartesi, 10:53:01
İnşaat Sektörüne Ağustosta Güven Azaldı
Tüik, Ağustos ayı Ekonomik Güven Endeksi’ni açıkladı. Buna göre inşaat sektörüne güven azaldı…

Ekonomik güven endeksi, Ağustos ayında 72,7 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı Ağustos ayı 'Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı. Buna göre; Ekonomik güven endeksi Ağustos ayında bir önceki aya göre %24,1 oranında azalarak 95,73 değerinden 72,66 değerine düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, hizmet sektörü, inşaat sektörü, reel kesim (imalat sanayi) ve perakende ticaret sektörü güven endekslerindeki düşüşlerden kaynaklandı.


Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olup; endeks, tüketici güven göstergesi ile mevsim etkilerinden arındırılmış imalat sanayi (reel kesim), hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörlerine ait normalleştirilmiş alt endekslerin ağırlıklandırılarak birleştirilmesinden oluşuyor.


Ağustos ayında hizmet sektörü güven endeksi 91,06 değerine, inşaat sektörü güven endeksi 79,43 değerine, reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi 103 değerine ve perakende ticaret sektörü güven endeksi 101,19 değerine geriledi.
Ağustos ayında tüketici güven endeksi 74,44 değerine yükseldi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER