Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konut Hesabı Uygulamasına İnşaat Patronları Ne Diyor?

Konut Hesabı Uygulamasına İnşaat Patronları Ne Diyor?

26 Ağustos 2016 Cuma, 16:28:19
Konut Hesabı Uygulamasına İnşaat Patronları Ne Diyor?
Konut hesabı devlet desteği bugün itibaren uygulamaya girdi. İşte inşaat patronlarının konut hebası hakkındaki görüşleri…

İlk evini almak isteyen vatandaşlara teşvik sağlamayı hedefleyen konut hesabı devlet desteği başvuruları bugün itibariyle başladı.

İşte inşaat patronlarının uygulama hakkındaki görüşleri;DAĞ MÜHENDİSLİK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DOĞAN DAĞ:

Orta ve alt gelir grubunun konut sahibi olması kolaylaşacak

Vatandaşların konut almasını kolaylaştırmak için son dönemde birçok adım atıldı.Yeni başlayacak olan konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut edinmek için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak.Böylece devlet desteğiyle özellikle orta-alt gelir grubunda konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut sahibi olamayan vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyenler ile ilk evini alacak olanlar için motivasyon ve teşvik sağlanacak. İnşaat sektörü açısından değerlendirdiğimizde ise, nakit akışına olumlu etkiler sağlayacak. Konutta kredili alımlarla peşin alımlar arasında dengenin de sağlanacağını düşünüyoruz.


GÜL PROJE YÖNETİM KURULU BAŞKANI ALİ GÜL

Hem gençler hem de sektör kazanacak

Uygulamanın iki olumlu sonucu olacaktır; devlet bu uygulama ile maddi imkanları kısıtlı olan gençlerin geleceğini garanti altına almış olacak ki bu en önemlisi. Diğer yandan ev sahibi olmak isteyen gençler konuta olan talebi arttıracaktır. Bu talebin karşılamak için birçok yeni inşaat projesi hayata geçirilecektir. Konut hesabı uygulaması hem gelecek nesiller için hem de inşaat sektörü için oldukça önemli bir gelişmedir.


MABCO İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHMUT BAŞYAZICIOĞLU:

Talebi artıracak

Konut sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar için oldukça faydalı bir uygulama olacak. Devletin, konut sahibi olmak isteyenlerin açtıkları birikim hesabına destek vermesi sektör ve vatandaş için gayet sevindirici. İnşaat firmalarının sıklıkla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için uyguladığı kampanya ve teşviklerden sonra devlet nezdinde böyle kuvvetli bir destek görmek oldukça olumlu bir tablo ortaya çıkaracak. Bu gibi teşviklerle konut talebi artacağı için biz konut sektörünün üreticilerinin arzı da daha fazla karşılık bulacaktır. Ancak gelecek dönemde destek, rayiç bedel ya da satış fiyatı üzerinden yüzde 20 destek şeklinde genişletilirse hem tüketicinin kazancı artacaktır hem de ülkemize vergi katkısı sağlayacaktır.


ERA GAYRİMENKUL TÜRKİYE KOORDİNATÖRÜ MUSTAFA BAYGAN

Hem ülke hem de vatandaş kazanacak
Bu konu oldukça önemli çünkü küçük tasarrufların oluşmasını sağlayacağı için ülke ekonomisinde kartopu gibi devamlı büyüyen bir birikim meydana getirecektir. Ülkede yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 40’ının yenilenmesi gerekmektedir. Bu konutların büyük kısmında da dar gelirli yurttaşlar oturmakta ve konutlarını yenilemek için fon bulmakta sıkıntı çekmektedirler. İşte bu sistem hem ülke ekonomisine tasarruf getirecek hem de konut yenileme ile kişilerin yaşam kalitesini artıracaktır. Ayrıca inşaat sektörüne de artı bir hacim sağlayarak 250 civarında iş koluna yeni iş hacmi ekleyecektir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER