Anasayfa >

Diğer Haberler >

Türkiye Varlık Fonu Yönetmeliği Yayınlandı

Türkiye Varlık Fonu Yönetmeliği Yayınlandı

26 Ağustos 2016 Cuma, 11:41:11
Türkiye Varlık Fonu Yönetmeliği Yayınlandı
Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 26 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi...

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 26 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre kira sertifikaları ve gayrimenkul sertifikalarının alım satımı Türkiye Varlık Fonu adı altında gerçekleşecek.


Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim şirketlerinin kurulması ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun, sermaye piyasalarında araç çeşitliliği ve derinliğine katkı sağlamak, yurtiçinde kamuya ait olan varlıkları ekonomiye kazandırmak, dış kanyak temin etmek, stratejik, büyük ölçekli yatırımlara iştirak etmeyi amaçlıyor.

Buna göre, şirket, stratejik yatırım planında belirtilen hedeflerle likidite, yatırım, risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, yerli ve yabancı şirketlerin paylarının, Türkiye ve yurt dışında kurulan ihraççılara ait payların ve borçlanma araçlarının, kıymetli madenler ve emtiaya dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarının fon katılma paylarının türev araçlarının, kira sertifikalarının, gayrimenkul sertifikalarının, özel tasarlanmış yabancı yatırım araçlarının ve diğer araçların alım satımını Türkiye Varlık Fonu adına gerçekleştirecek.

Şirketin 50 milyon lira olan kuruluş sermayesi, Özelleştirme Fonu'ndan karşılanacak. Tamamı ödenmiş olan bu sermayeyi temsil eden paylar Özelleştirme İdaresi Başkanlığına ait olacak ve şirketin hisse senetleri nama yazılı olacak. Şirketin en az 5 kişiden oluşan yönetim kurulu, başkan ve üyeleri ile genel müdürü başbakan tarafından atanacak.


Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile bağlı şirket veya iştirakleri ile fon ve bünyesinde kurulacak alt fonları kapsayan 3 yıllık stratejik yatırım planı yönetim kurulu tarafından hazırlanacak ve Bakanlar Kurulunun onayı ile yürürlüğe girecek.


Kanun;
-Türkiye varlık fonu yönetimi anonim şirketinin kuruluşu ve faaliyet konusu
-Türkiye varlık fonunun kaynakları ve finansman sağlanması
-Varlık ve hakların Türkiye varlık fonu adına tescili
-Türkiye varlık fonunun mal varlığının haczi ve rehni gibi maddeleri kapsıyor.

YÖNETMELİĞİN TAM METNİ İÇİN TIKLAYINIZ

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER