Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ataköy Mega Yat Limanı Projesi Davalık Oldu

Ataköy Mega Yat Limanı Projesi Davalık Oldu

26 Ağustos 2016 Cuma, 11:06:27
Ataköy Mega Yat Limanı Projesi Davalık Oldu
Dati Holding tarafından Ataköy’de hayata geçirilen Mega Yat Limanı davalık oldu. İnşaatın başladığı projeye Bakırköy Belediyesi dava açtı…


Dati Holding tarafından İstanbul Avrupa Yakası Ataköy’de hayata geçirilen Mega Yat Limanı projesi Bakırköy Belediyesi ile davalık oldu.

140 dönüm arazinin doldurularak hayata geçirilen Mega Yat Limanı projesi 2 yıl önce hayata geçti. Doldurulan alanlarda inşaat başlarken Bakırköy Belediyesi tarafından mühürlenen alanlar için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ruhsat verdi. Bakırköy Belediyesi ise konuyu yargıya taşıdı.


2 ay önce inşaatı başlayan Dati Holding Mega Yat Limanı projesinde doldurulan alanlarda 3 ve 5 katlı restoran, kafe ve kongre binaları planlanıyor. Bakırköy Belediyesi ruhsatsız olduğu gerekçesiyle inşaatları mühürledi. Dati Holding tarafından sürdürülen proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girip inşaat ruhsatlarını verdi. Ancak parsel numarası bile olmayan dolgu alanı için bakanlık ruhsatı “142 parsel yanı” adı altında düzenledi. Bakırköy Belediyesi dava açtı.

DATİ Holding Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na müracaat ederek ofis ve işyeri olarak 15.08.2016’da inşaat ruhsatını aldı. Ancak ruhsatlar “142 parsel yanı” gibi garip bir tanımlama ile verildi. Bakırköy Belediyesi dava açtı. Dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi: “Bahse konu 564 ada 142 parsele yapılan ruhsat başvuruları sürüncemede bırakılmadığı İstanbul Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gerekçeleriyle bildirildi. Yapı ruhsatı verilme yetkisinin belediyemizde olması gerekirken, 564 ada 142 parsel yanı diye parseli belli olmayan bir yere iksa, ofis ve işyeri olarak iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması bahane edilerek yapı ruhsatının tanzim edilmesi hukuka uygun değildir.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada imar artışlarına yönelik plan değişikliklerine karşı olduğunu, bakanlığının paralel belediye meclisi gibi çalışmasına izin vermeyeceğini açıklamıştı. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, bakanın açıklamalarını takdirle karşıladıklarını belirterek uygulamanın da bu açıklamalar yönünde olması gerektiğini söyledi. Kerimoğlu, “Ataköy sahilde deniz dolduruldu, şimdi üzerine bina yapılacak. Bizden ruhsat istediler. Mahkemesi süren, bürokratik işlemleri tamamlanmamış, yoğunluk artışı getirecek bir projeye biz ruhsat vermedik. Bakırköy halkı istemiyor. Referandum yaparız dedik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘parsel yanı’ gibi imar literatüründe olmayan bir yöntemle ruhsatı verdi. Sayın Bakanın bu duruma müdahale edeceğini düşünüyorum” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER