Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kanal İstanbul Güzergahında Fiyatlar Dörde Katlandı

Kanal İstanbul Güzergahında Fiyatlar Dörde Katlandı

23 Ağustos 2016 Salı, 11:43:46
Kanal İstanbul Güzergahında Fiyatlar Dörde Katlandı
Kanal İstanbul, güzergahında emlak fiyatlarını dörde katladı. İşte o güzergah…

Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda bir yapay su kanalı olarak planlanan Kanal İstanbul projesi yılsonuna kadar ihaleye çıkması planlanıyor.

İstanbul Avrupa Yakası’nda planlanan Kanal İstanbul güzergahı ise henüz tam netleşmiş değil. Ulaştırma, Habercilik ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada alternatif güzergahlar üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.


DEĞERLENME YENİ BAŞLADI
İstanbul'un kuzey bölgesinde Arnavutköy'le Küçükçekmece Gölü arasında inşa edilmesi planlanan Kanal İstanbul güzergahında arsa fiyatlarının son bir yılda geometrik bir artış gösterdiğini belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Balsarı, değerlenmenin henüz başlangıç aşamasında olduğunu söyledi.


YENİ ULAŞIM YATIRIMLARIYLA CAZİBESİNİ DAHA DA ARTIRACAK
Yeni ulaşım yatırımlarıyla bölgenin önümüzdeki süreçte cazibesini daha da artıracağına dikkat çeken Balsarı, Yeni Havalimanı projesi ve 3. Boğaz Köprüsü'nün bağlantı yolu ile inşaatı sürmekte olan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi bu bölgenin önemli projeleri arasında olduğunu söyledi.

BU BÖLGELERE YOĞUN TALEP VAR
Balsarı, “Bu potansiyel özellikle bölgedeki yatırımları yoğunlaştırıyor. Kayabaşı ile Bahçeşehir arasındaki Deliklikaya’da 200-300 dönümlük bir arazi üzerinde Organize Sanayi Bölgesi inşa ediliyor. Bahçeşehir, Esenyurt, Başakşehir, Küçükçekmece ve Arnavutköy’de yeni projeler ve alınan ev sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle Arnavutköy ilçesinin Bolluca, Haraççı, Boğazköy, Boyalık, Yeniköy ve Taşoluk mahalleleriyle Başakşehir ilçesinin Kayabaşı,  Bahçeşehir ve Ziya Gökalp mahallelerine yatırımcı taleplerinin oldukça arttığı gözleniyor. Özellikle Kayabaşı’nın Kanal İstanbul projesi ile birlikte İstanbul’un yeni yerleşim merkezi olması bekleniyor. 3. Havaalanı'nın tamamlamasıyla birlikte İstanbul’un her yerine ulaşacak bir metro ağı da bu bölgede ciddi bir potansiyel oluşturacak. Bununla birlikte, Kuzey Marmara Otoyolu, köprü bağlantıları hariç tamamlanmış durumda. Tayakadın ve Bolluca’dan Kuzey Marmara Otoyolu’na çıkışlar verildi” dedi.

GÜZERGAHININ NETLEŞMEMESİ GELİŞİMİ ENGELLİYOR
Kanal İstanbul güzergahında değişim ve gelişimin başlangıç aşamasında olduğunu belirten Balsarı, Proje kapsamındaki alanların belirli ölçüde işaret edilmesinin yanında net bir güzergahın henüz çizilmemiş olmasının bölgedeki talebin maksimum düzeye ulaşmasını engellediğini ifade etti.

BEKLETİLERİ ÜST DÜZEYDE KARŞILANACAK
Detayların netleşmesi ile gerçek potansiyeline kavuşacağına dikkat çeken Balsarı, detayların netleşmesi ile gerek arsa ve arazi sahiplerinin gerekse proje yatırım kararlarını bölgeye yönlendirmiş yatırımcıların yakın gelecekte beklentilerini üst düzeyde karşılayabileceklerini belirtti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER