Anasayfa >

Diğer Haberler >

Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak

Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak

23 Ağustos 2016 Salı, 09:23:54
Merkez Bankası Bugün Faiz Kararını Açıklayacak
Merkez Bankası, Ağustos toplantısını bugün gerçekleştirecek. Bugün ki toplantıda faiz kararı açıklanacak…

Mart ayından bu yana gerçekleştirdiği 5 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında koridorun üst bandı olan marjinal fonlama oranını 2 puan indirerek yüzde 8.75'e çeken Merkez Bankası, Ağustos ayı toplantısını bugün gerçekleştirecek. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanacak PPK'nın üst bantta 0.25 puan daha indirim yapması bekleniyor.

Ağustosta açıkladığı sadeleşme programı çerçevesinde Mart ayında üst bant faiz indirimlerine başlayan Merkez Bankası, 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe girişiminin piyasalarda yarattığı sert reaksiyona rağmen, 4 gün sonra yaptığı Temmuz toplantısında da koridorun üst bandında indirimlere devam etmişti. Merkez Bankası ayrıca, 26 Temmuz'da açıkladığı Enflasyon Raporu'nda da yıl sonu enflasyon tahminini değiştirmeyerek yüzde 7.5'te bırakmıştı.

Toplantı sonrası yayınlacak karar metninin de önemli olduğunu hatırlatan analistler, sadeleşme adımları anlamında önümüzdeki dönem yol haritasının da ipuçlarının verileceği görüşünde.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, Merkez Bankası'nın faiz kararının yanı sıra, Jackson Hole toplantısında ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jannet Yellen'in yapacağı açıklamaların da etkili olacağını bildirdi. ALB Forex Araştırma Uzmanı Rıdan Baştürk ise darbe girişiminin makro göstergelere etkisinin oldukça sınırlı olduğunu söyledi.

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER