Anasayfa >

Diğer Haberler >

Topbaş’tan Kurbağalıdere Müjdesi

Topbaş’tan Kurbağalıdere Müjdesi

19 Ağustos 2016 Cuma, 16:44:09
Topbaş’tan Kurbağalıdere Müjdesi
Etrafa yaydığı kötü kokular nedeni ile yıllardır Kadıköylülüreni bitmeyen çilesi haline gelen Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları sonuç vermeye başladı. İBB Başkanı Topbaş, hayat başladı dedi...

Etrafa verdiği kötü kokulardan dolayı yıllardır Kadıköylüler tarafından tepkili olduğu Kurbağalıdere ıslah çalışmasında nihayet sonuç vermeye başladı.


Kadıköy'de Yoğurtçu Parkı'nın bulunduğu noktada denize dökülen Kurbağalıdere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı ıslah çalışmalarıyla eski günlerine dönmeye başladı. Kurbağalıdere, bugün kısmen mavi rengine kavuşurken, kıyıları yavru balıklarla doldu.

 


HAYAT BAŞLADI
İBB Başkanı Kadir  Topbaş, "Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere'de artık hayat başladı."dedi.


2017’DE ISLAH ÇALIŞMALARI SON BULACAK
2017 Temmuz ayında Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının tamamen son bulacağını belirten Topbaş, 1994’ten sonra başlayan 67 kilometrelik ıslah çalışmalarının 10 kilometrelik bölümünü ıslah ettiklerini söyledi.

HİÇ KOKU KALMAYACAK
Kokunun yüzde 90 azaldığını belirten Topbaş, derede hiç koku kalmayacağını ve konutlarla, çevresiyle güzel bir yürüme alanı olacağını açıkladı.

SIKINTILI GÜNLER GERİDE KALDI
Temizlik çalışmaları sırasında süreyi kısaltmak adına derenin altındaki çamuru gemilerle taşıdıklarını belirtenTopbaş, “Saatte 1200 metreküp temiz deniz suyu pompaladığımız Kurbağalıdere'de artık hayat başladı. Temiz su, oradaki bakteri ortamını yok edecek, zamanla aktıkça temizlenecek. Temiz su içeri girdikçe, oraya başka pis su atılmayacağı için bir daha kirlenmeyecek ve tertemiz gümüş gibi akan dere haline gelecek. Koku yüzde 90 oranında azaldı. Dereye balıklar geldi. 2017 Temmuz sonuna doğru tamamen Kurbağalıdere'de ıslah çalışmaları bitmiş olacak. Derede artık hiç koku kalmayacak, konutlarla, çevresiyle gayet güzel bir yürüme alanı haline gelecek. Bu devam edecek, bu işin daha başlangıç noktası. Kurbağalıdere artık sıkıntılı süreci geride bırakıyor.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER