Anasayfa >

Diğer Haberler >

Konutta Devlet Desteği 26 Ağustos’ta Başlıyor

Konutta Devlet Desteği 26 Ağustos’ta Başlıyor

19 Ağustos 2016 Cuma, 11:19:11
Konutta Devlet Desteği 26 Ağustos’ta Başlıyor
Konutta devlet desteği 26 Ağustos’ta başlıyor. Devlet desteğinden faydalanmak isteyenler bu tarihten itibaren mevduat veya katılım bankalarında mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırabilecekler…

Konut almak için tasarruf yapmak isteyenleri teşvik etmeyi amaçlayan devlet katkısı uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor.

Devlet katsısından faydalanmak isteyenlerin 26 Ağustos itibariyle mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırabilecekler.


Ortak hesap açılamıyor. Bir kişi birden fazla hesap açtıramıyor. Bir bankadan açılan hesap başka bir bankaya taşınamıyor.

Anne-babalar, 18 yaşından küçük çocukları için de vasi olarak konut hesabı açtırabilecekler.

İLK KONUTUNU ALANA DESTEK VAR
Konutta devlet katkısı sadece ilk evini alana veriliyor. Buna göre, devlet katkısı talebinde bulunan kişinin, konut hesabıyla ilgili yasanın yürürlüğe girdiği 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla kendi üzerine kayıtlı müstakil bir konut tapusu bulunmaması, sonradan da almamış olması gerekiyor.


Devlet katkısı tutarı, konut edinim tarihindeki birikimin yüzde 20’si oranında olacak. Toplam devlet katkısı 15 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Hesaba aylık 250 TL ile 2 bin 500 TL arasında para yatırılabiliyor. Bir defaya mahsus olmak üzere 30 bin TL kadar toplu para yatırma hakkı sağlanacak. Ancak bu toplu paranın hesap açılırken yatırılması gerekiyor. Hesaba yapılacak düzenli ödeme, 250 TL ile 2 bin 500 TLarasında değişebilecek.

Bir ay 250 TL yatıran kişi, ertesi ay isterse 2 bin 500 lira yatırabilecek. Ya da aynı ay içerisinde, üst sınırı aşmamak üzere birden fazla ödeme yapabilecek. Ödemeler aylık olabileceği gibi 3  aylık periyotlar halinde de yapılabilecek. Ancak ödeme tutarı aylık 250 TL’nin, 3  aylık dönemde ise 750 TL’nin altında olamıyor.

Katılımcılar paraya ihtiyaç duyduklarında bir dönemde iki defaya kadar para çekebilecek. Ancak, para çekildikten sonra kalan tutar, o süre içerisinde ödenmesi gereken asgari tutardan aşağı olamayacak. Örneğin, 12 ay boyunca ayda bin lira yatıran kişi bu paranın 9 bin lirasını çekse bile hakkını kaybetmeyecek. 9 bin 500 TL çektiğinde ise devlet katkısı hakkını kaybedecek. Ödeme sıkışıklığı yaşayanlar için de bir dönem içerisinde üç defaya kadar aylık ödeme yapmama hakkı olacak. Fakat üç ayda bir ödeme yapanlar, yılda sadece bir defa aksatabilecekler.


60 AY 15 BİN TL DESTEK
En yüksek 15 bin TL olan devlet katkısının tamamını alabilmek için en az 60 ay (5 yıl) hesaba para yatırmak gerekiyor. 60 aylık sürede 75 bin lira biriktirenler 15 bin lira devlet katkısı alabilecekler. Hesaba para yatırma süresi 48 ile 59 ay arasında olanlar yatırdıkları paranın yüzde 18’i oranında ve azami 14 bin lira katkı alabilecekler.

KONUTTA DEVLET KATKISI NE KADAR?

36-47 ay arasında birikim yapanlara tutarın yüzde 15'i kadar ve maksimum 13 bin TL, 48-59 ay arasında birim yapanlara tutarın yüzde 18'i kadar ve maksimum 14 bin TL devlet katkısı sağlanacak. 60 ay boyunca para yatıranlar için ise maksimum 15 bin TL destek verilecek. Yani 5 yılda 75 bin TL biriktiren vatandaşa devlet 15 bin TL katkı sağlayacak.


YENİDEN DEĞERLEME ORANINDA ARTACAK
Konut hesabına ilişkin alt ve üst limitler ile devlet katkısına ilişkin tutarlar, 7 Nisan 2015’ten itibaren her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak. 2016 yılı yeniden değerleme oranı yüzde 5.8 olarak açıklandığı için tutarlar da şimdiden bu oranda arttı. Bu kapsamda 15 bin liralık devlet katkısı bu yıl için 15 bin 870 liraya ulaştı.


DEVLET DESTEĞİNDEN YARARLANMANIN ŞARTLARI NELER?
1-) Türk vatandaşı olmak
2-) 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla konut sahibi olmamak
3-)Asgari üç yıl hesaba düzenli ödeme yapmak
4-)Devlet katkısı almak için başvurduğu konut dışında 7 Nisan 2015’ten sonra başka bir konut edinmemiş olmak
5-)Konutu aldıktan sonra en geç 6 ay içinde bankaya başvurmak


SADECE BU KONUTLARA DESTE VAR
Devlet katkısı verilebilmesi için alınacak konutlarda aranan özellikler şöyle:
1-) Kat mülkiyeti tapusu olan konutlar
2-)Kat irtifakı tapusu olan ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar
3-)Konut nitelikli yapı kullanma izin belgesi olan müstakil taşınmazlar
4-)Devre mülklere ise devlet katkısı verilmeyecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER