Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu Yürürlükte

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu Yürürlükte

19 Ağustos 2016 Cuma, 09:43:30
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu Yürürlükte
Bazı alacakları yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyif Erdoğan, dün 6736 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanunu” onayladı ve yayımlanmak üzere başbakanlığa gönderdi.


İlgili kanun bugün Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile, vergi ve vergi cezaları, gecikme zamları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları, SGK ve belediyelerin alacakları, kesinleşmiş veya dava safhasında bulunan alacaklar,inceleme ve tarhiyat safhasında bulunan işlemler, matrah ve vergi artırımı, SGK borçları,ön değerlendirme, araştırma veya tespit aşamasında olan eksik işçilik prim tutarları gibi birçok alacakları yeniden yapılandırılabiliyor.


Ayrıca belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016'ya ilişkin 30 Haziran'dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamında yer alacak.

Yapılandırmalar, 30 Haziran da dahil, bu tarihten önceki dönemi kapsayacak.


Borçların yapılandırılması kanunundan yararlanmak isteyen borçluların;
Bu kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idareye başvurmaları gerekiyor.
Maliye Bakanlığına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, il özel idarelerine ve belediyelere bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini bu kanunu yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü aydan, sosyal güvenlik kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksiti bu kanunun yayımlandığı tarihi izleyen 4.aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödeyebiliyorlar.

18 TAKSİTLE
Taksitle ödemek isteyenlerin başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitli ödeme seçeneklerinden birini seçmesi gerekiyor.


Buna göre;
6 eşit taksit için 1,045
9 eşit taksit için 1.083
12 eşit taksit için 1.105
18 eşit taksit için 1,15 katsayı ile çarpılıyor ve bulunan tutar taksit sayısına bölünerek aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanıyor.,

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER