Anasayfa >

Diğer Haberler >

Akbalık’tan “Konutbank” Önerisi

Akbalık’tan “Konutbank” Önerisi

18 Ağustos 2016 Perşembe, 09:01:04
Akbalık’tan “Konutbank” Önerisi
Emlak Konut kampanyalarının sektöre ciddi önayak olduğunu belirten Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, bankaların reel sektöre ayak uyduramadığını vurgulayarak Konutbank kurulsun önerisinde bulundu…

Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, 15 Temmuz darbe girişimin ardından emlak Konut GYO’nun öncülüğünde başlatılan kampanya seferberliğinin önemine dikkat çekti.

BANKALAR REEL SEKTÖRE AYAK UYDURAMADI
emlak konut GYO’nun kampanyalarla sektöre ciddi önayak olduğuna dikkat çeken Akbalık, bu süreçti bankaların reel sektöre ayak uyduramadığını söyledi.


AYNI İŞTAHTA DEĞİLLER
Akbalık, “ “Bu süreçte maalesef bankalar reel sektöre ayak uyduramadı. Bizimle aynı iştahta değiller. Uzun vadeli, uygun faizli konut finansmanı konusunda, gayrimenkul sektörünü destekleyecek zemini oluşturamadılar” dedi

KONUTBANK KURULSUN
Uzun vadeli finansman için Konut İhtisas Bankası kurulması önerisinde bulunan Akbalık,  “Tüketicilere uygun faizle konut kredisi veren bir model geliştirmemiz gerek. Bu sistem, bir yandan nitelikli konut arzının artmasını sağlayacak, diğer yandan da hem sektöre hem de büyüme anlamında ülke ekonomisine önemli bir kaldıraç olacak” diye konuştu.

Akbalık sistemin işleyişini şöyle anlattı; “Söz konusu Konut İhtisas Bankası modeli şöyle işleyecek: “ABD başta olmak üzere dünyada örnekleri var devlet destekli mortgage bankalarının. Bu banka Hazine ihalelerindeki borçlanma oranlarına yakın seviyede bir faizle tahvil ihraç edecek. Bu tahvil satışından elde edilecek kaynak vatandaşa daha uzun vadeli ve daha düşük faizle konut kredisi olarak geri dönecek. Biz de konut satışından sağladığımız vadeli alacakları bu kuruma devredebiliriz. Böylece kaynakların daha verimli kullanılması da sağlanabilir.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER