Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’un Bu Semtine Yatırım Yapan Yüzde Yüz Kazanacak

İstanbul’un Bu Semtine Yatırım Yapan Yüzde Yüz Kazanacak

17 Ağustos 2016 Çarşamba, 10:45:56
İstanbul’un Bu Semtine Yatırım Yapan Yüzde Yüz Kazanacak
Fikirtepe’de kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. Metrekare birim fiyatlarının 10 bin TL’yi bulduğu bölgede dönüşümün tamamlanması ile fiyatların 2 katına çıkması bekleniyor….

EVA Gayrimenkul Değerleme uzmanları Öznur Özdemir ve Öznur Aydın, 1950’li yıllarda İstanbul'un ilk gecekondu alanlarından olan Fikirtepe'nin bu tarihlerden itibaren yoğun iç göç aldığını, hızlı nüfus artışı ve çarpık yapılaşmanın yıllar içinde bölgeyi kentsel çöküntü alanı haline getirmesi nedeniyle kentsel dönüşümün zorunlu hale geldiğini belirtiyorlar.
   

133 HEKTARLIK DÖNÜŞÜM
Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Proje alanında 57 yapı adası bulunduğunu ve yaklaşık 133 hektarlık bir alanı kapsadığını ifade eden uzmanlar, proje öncesinde dönüşüm alanında 100 bine yakın nüfus, yaklaşık 6 bin 500 bina ve 25 bin bağımsız bölüm yer alırken, proje tamamlandığında yaklaşık 50 bin bağımsız bölümde 150 bin nüfusa ulaşılmasının beklendiğini belirtiyorlar.


2010 yılında gündeme gelen Fikirtepe kentsel dönüşüm projesi Fikirtepe, Eğitim, Dumlupınar ve Merdivenköy mahallelerini kapsıyor.

Ancak kentsel dönüşüm sürecinde yıkım ve tahliye işlemlerinin aksaması nedeniyle 2010 yılından 2014'e kadar ciddi aşama kaydedilememişti. Bölgede dönüşüm 2014’ten sonra ivme kazanarak ilerlemeye devam ediyor.


Bölgede, Baysaş, CC Group, Dumankaya, Ekşioğlu Yapı, Emay, Erkan Grup, Güral İnşaat, Haldız İnşaat, Nuhoğlu, Pana Yapı, Sefa İnşaat, Selka NSK, Sinanlı Yapı & Yiğit Group, SVR Group, Şua İnşaat, Teknik Yapı ve Vartaş gibi birçok firma yer proje geliştiriliyor.

Fikirtepe kentsel dönüşüm projeleri arasında, Alya Life Residence, Muhteşem Yeni Yüzyıl Konutları, Pırlanta Göztepe, Mina Towers, Businist Office, Güral Göztepe Konutları, Brooklyn Park, Renovia İstanbul, Yenitepe Kadıköy, Brooklyn Life (Selimoğlu), İstanbul 216 ve Concord İstanbul yer alıyor.


FİYATLAR 2 KATINA ÇIKACAK
EVA Gayrimenkul Değerleme'nin araştırmasına göre 2017'de tamamlanması beklenen büyük projelerin bugünkü metrekare birim fiyatları 7 bin-10 bin TL aralığında iken, projelerin tamamlanmasıyla birlikte bir yılda yüzde 100 değerleneceği öngörülüyor.   

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER