Anasayfa >

Diğer Haberler >

Fikirtepe Kentsel Dönüşüme Bakanlık El Atıyor

Fikirtepe Kentsel Dönüşüme Bakanlık El Atıyor

16 Ağustos 2016 Salı, 14:58:18
Fikirtepe Kentsel Dönüşüme Bakanlık El Atıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Fikirtepe’de dönüşümün hızlanması için işe el atacaklarını söyledi. Özhaseki, işi belediyelere, müteahhitlere havale ederek çözemeyiz dedi…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, AA muhabirine Marmara Depremi'nin 17. yılına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da kentsel dönüşümün kalesi olarak bilinen Fikirtepe hakkında da açıklama yapan Özhaseki, Fikirtepe projesiyle ilgili çalışmaların hızlandırılması için harekete geçtiklerini söyledi.

MÜTEAHHİTLERLE BU İŞİ ÇÖZEMEYİZ
Önümüzdeki günlerde Fikirtepe için İstanbul'da bir toplantı yapacaklarını açıklayan Özhaseki, “ Oranın hızlandırılması için de ne gerekiyorsa yapacağım. Bakanlık olarak devreye gireceğiz, elimizi taşın altına koyacağız. Oradaki belediyelere atarak, müteahhitlere işi havale ederek çözemeyiz zaten. Bu anlamda doğrusu önümüzdeki günlerde çok daha büyük, binlerce yapı stokunun değişeceğini ifade edebilirim"dedi.


Türkiye'de şehirciliğin çok geç hayata geçtiğini belirten Özhaseki, afet riski altındaki binalar için yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verildiğini ve bir yılda 150 bin konutun yenileneceğini belirtti.


Şehir planlarının, bilimsel kriterlere uygun olmayan bir şekilde hazırlandığını, özellikle 1960'lı yıllardan itibaren yaşanan göçlerle büyükşehirlerin etrafını gecekonduların sardığını dile getiren Özhaseki, o yıllarda oluşan belediyecilik anlayışının da "ideolojik takıntılarla" devam ettiğine dikkat çekti.

1 YILDA 150 BİN KONUT YENİLENECEK
Bir yılda 150 bin konutun yenileneceğine dikkat çeken Özhaseki, tüm çalışmalarla çok kısa sürede birçok çürük binanın yıkılıp, sağlam olmayan yapıların yok edilip, yerine çok daha sağlamlarının konulacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER