Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bu Belgesi Olmayan Konutlara Satış Yasağı Geliyor

Bu Belgesi Olmayan Konutlara Satış Yasağı Geliyor

16 Ağustos 2016 Salı, 14:33:45
Bu Belgesi Olmayan Konutlara Satış Yasağı Geliyor
Konut satışında yeni dönem başlıyor. Artık 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip olan tüm binaların enerji kimlik belgesi olmadan alım ve satımı yapılamayacak…

konut satışlarında yeni bir dönem başlıyor. Resmi gazetede yayınlanan 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yürürlüğe giren yeni mevzuata göre, 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip binalara enerji kimlik belgesi alma mecburiyeti getirildi.

Buna göre 50 metrekare üzeri inşaat alanına sahip olan tüm binaların enerji kimlik belgesi olmadan alım ve satımı yapılamayacak.

SON GÜN 2 MAYIS 2017
Enerji kimlik belgesi almak için 2 Mayıs 2017 tarihinin son gün olduğu konusunda vatandaşları uyaran Realty World Elfi gayrimenkul brokeri Özkan Aydemir, kanunun 50 metrekare ve 2 yaşını aşmış tüm binaları kapsadığını söyledi.

HEM VATANDAŞ HEM ÜLKE KAZANACAK
Uygulama ile mülk sahibi enerjiden tasarruf ederken ülke ekonomisine de katkı sağlayacağını belirten Aydemir, “Alım satımın dışında vatandaşa herhangi bir yaptırımı olmayacak. Şu anda yeni doğalgaz, su, elektrik bağlantısı yapacak olan kişiler eğer bu belgeleri yok ise işlemlerini gerçekleştiremeyecek" dedi.


Sadece sanayide üretim faaliyetlerini yürüten, planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan, toplam kullanım alanı 50 metrekarenin altında bulunan binaların kapsam dışı tutulduğunu belirten Aydemir, atölye, sera, depo, ardiye, ahır gibi binaların da bu uygulamaya tabi olmadığını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER