Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a 5 Milyon Metrekarelik Yeşil Yol

İstanbul’a 5 Milyon Metrekarelik Yeşil Yol

16 Ağustos 2016 Salı, 13:04:59
İstanbul’a 5 Milyon Metrekarelik Yeşil Yol
Nef desteğiyle hayata geçirilen Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos 199 depreminin 17.yılında İstanbul için Yeşil Yol projesini tasarladı. İstanbul’a 5 milyon metrekare yeşil alan kazandırmayı hedefleyen proje Tem ve E5 ile Küçükçekmece ve Pendik arasında planlanıyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucusu A. Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen Vizyon Atölyesi, 17 Ağustos 1999 depreminin 17. yılında “Yeşil yol” projesini tasarladı.


Tem ve E-5 ile Küçükçekmece ve Pendik arasında planlanan “Yeşil Yol” projesi ile İstanbul’a nefes aldıracak geniş yeşil alan kazandırılması planlanıyor.


17 İLÇEYİ BİRBİRİNE BAĞLAYACAK
16 bin yapı, 56 bin konut ve 200 bin kişinin yaşadığı bir alanı kapsayan proje, 17 ilçeyi yeşil bir yolla birbirine bağlayacak.


5 MİLYON METREKARELİK DEV ALAN
5 milyon metrekare yeşil alanın yaratılacağı Yeşil Yol projesinde, mevcut yapılaşmanın yüzde 50’si olan 4 milyon metrekare yapı, diğer yüzde 50’lik yapılaşma alanına transfer edilecek ve yüzde 25 ilave imar bonusu ile toplam 10.0 milyon metrekare inşaat yapılacak.


7 MİLYAR DOLARLIK PROJE
7 milyon dolar yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Nef Yeşil Yol projede güzergah üzerinde yer alan yaklaşık 20 bin mevcut yapı yıkılarak yerine kentsel dokuya uygun çevreci yapılar oluşturulacak.


Yeşil Yol projesi öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi yöneticileri olmak üzere yeşil yolun bulunduğu 17 ilçe belediye yönetimi ile paylaşılacak.


HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ
Proje ile ilgili devlet kurumları ve yerel yönetimlerle görüşmelere devam ettiklerini belirten Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, her türlü işbirliğine açık olduklarını söyledi.


MÜTEAHHİTLER OLMASIN
kentsel dönüşümün doğru yürümesi için projenin belli bir kısmında müteahhitlerin olmaması gerektiğine dikkat çeken Timur, “Müteahhitler işin belli bir kısmında olmasın. Kalan kısmını vatandaşlar kat karşılığı küçük ölçekli firmalarla anlaşsın. Vatandaşın da müteahhitin de sosyal sorumluluk gereği bir şeylere katlanması gerekiyor” dedi.


İSTER HAYAL DEYİN İSTER VİZYON PROJE
Yeşil Yol projesinin dönüşüm modelini geliştirmek, ulaşımı kolaylaştırmak, olası deprem için toplanma alanları ve tahliye koridorları oluşturmayı hedeflediğine dikkat çeken Vizyon Atölyesi Kurucusu Faruk Göksu, “Küçükçekmece ve Pendik arasında yeşil bir yol açtık. Bu yol yapıların üzerinden geçiyor. Buna isterseniz hayal isterseniz de vizyon proje diyebilirsiniz” dedi.


FİFTİ FİFTİ…
Fifti fifti bir dönüşüm uygulayacaklarının altını çizen Göksu, “Proje güzergahında 16 bin yapı, 56 bin konut var. Burada 200 bin kişi yaşıyor. Fifti fifti bir dönüşüm olacak. 200 kilometrenin yarısı yol olacak yarısı ise dönüşüm alanı olacak” ifadesinde bulundu.


2 BİN HEKTAR YEŞİL ALAN LAZIM
İstanbul’da yeşil alanın azlığına dikkat çeken Göksu, “Olası bir depremde 16 milyon nüfuslu İstanbul’da nüfusun dörtte biri depremden etkilense bu insanların toplanması için 4 bin hektar alana ihtiyaç var. Mevcutta 2 bin hektar alan var. 2 bin hektar alana daha ihtiyaç var. Bu da 2 Şişli, 3 Güngören ve 2,5 Beyoğlu yapıyor. Yeşil yol projesi ile ihtiyaç olan 2 bin hektarın dörtte birini karşılamayı amaçlıyoruz. 5 milyon metrekarelik bir yeşil alanı İstanbul’a kazandırmayı hedefliyoruz.  Eğer İstanbul dönüşecekse açık alanlar oluşturularak dönüştürülmeli” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER