Anasayfa >

Diğer Haberler >

Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?

15 Ağustos 2016 Pazartesi, 16:58:02
Ev Sahibi En Fazla Yüzde Kaç Zam Yapabilir?
Ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir sorusunun yanıtı haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

Kiracı ile ev sahibini en çok karşı karşıya getiren konuların başında kira zammı geriyor. Her zam zamanı karşılıklı tansiyonlar yükseliyor. Aslına bakarsanız bu konu tartışmaya kapalı.

Kira artış oranında eski borçlar kanununda bir üst sınır yoktu. Yani ev sahibi dilediği kadar zam yapabiliyordu.


Fakat yeni borçlar kanunu kira artış oranına yasal bir üst sınır getirdi. Yeni borçlar kanunu ile kira artış oranı “ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ” yani ÜFE’yi geçmeyecek şekilde düzenlendi.

 

KİRACI HAKLARI NELERDİR?


Buna göre ev sahibi en fazla yüzde kaç zam yapabilir? sorusuna özetle şöyle yanıt verelim. Ev sahibi Üfe’nin üstünde bir zam yapamaz. Kira artış oranı hesaplanırken ÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınır.


Üfe, Tüik tarafından her ay düzenli olarak yayınlanıyor. Zam oranını buradan takip edebilirsiniz.


Ev sahibi ÜFE’nin üstünde zam yapma konusunda diretirse ne olur? Ya da ev sahibi istediği zammı kabul etmediniz için sizi evden çıkartabilir mi?


Eğer ev sahibi Üfe’nin üstünde zam yapmak ister ve kiracı da bunu kabul etmezse “kira tespit davası” açılabilir. Bu durumda kira bedeli mahkeme tarafından belirlenir. Hakim kira bedelini yine  Üfe’deki artış oranını geçmemek koşulu ile kiralayanın durumunu göz önünde alarak belirleyecektir.


Kira tespit davasında dahi Üfe üst sınırdır. Hatta hakim Üfe’nin altında bile kira tespit edebilir.


Söz konusu evde 5 yıl ya da 5 yıldan fazla oturuyorsanız, taraflar arasında kira artışı anlaşması olup olmasa da kira bedelini yine hakim tarafından tespit edilmesi istenilebilir. Bu durumda mahkeme ÜFE üst sınırı ile bağlı değildir. Mahkeme kiralananın durumu, emsal kira bedelleri ve ÜFE’deki artış oranı gibi kriterlerin tümünü göz önünde bulundurarak yeni bir kira bedeli tespit edecektir.


Bu düzenleme kira rayicinin 5 yılda bir değişeceği kabulüne dayanıyor.


 “Ev sahibi istediği zammı kabul etmediğiniz için evden çıkartabilir mi? Ev sahibi bu sebepten evden çıkartamıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER