Anasayfa >

Diğer Haberler >

Eski Araçlara Teşvik Geliyor

Eski Araçlara Teşvik Geliyor

12 Ağustos 2016 Cuma, 09:48:35
Eski Araçlara Teşvik Geliyor
"Torba Tasarı" Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşüldü. Buna göre eski araçlara trafikten kaldırılması için teşvik geliyor...

“Torba Tasarı” Plan ve Bütçe Komiyonu’nda görüşüldü. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısının 25 maddesi daha kabul edildi.


ESKİ ARAÇLARIN YENİLENMESİNE YÖNELİK TEŞVİK
Tasarıyla birlikte eski model veya yıpranmış olan şehir içi taksi, dolmuş, minibüs, midibüs, servis, özel halk ve belediye otobüsleri ile ticari yük taşımacılığında kullanılan kamyon, kamyonet ile tırların yenilenmesine yönelik düzenleme yapılıyor.


ÖTV’DEN MÜSTESNA OLACAK
Buna göre, söz konusu bu araçların, bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten 30 Haziran 2019 tarihine kadar ilk iktisabı ÖTV'den müstesna olacak.


GELİR VEYA KURUMLAR VERGİSİ MÜKELLEFİYETİ ŞARTI
Düzenlemeden, ticari yolcu ve yük taşımacılığı faaliyeti dolayısıyla gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunanlar yararlanabilecek. Bu kapsamda, kendi şahsının veya şirketinin çalışanını veya yükünü taşıyanlar, bu taşıtların yenilenmesi amacıyla bu istisnadan yararlanamayacak.


2 YIL İÇİNDE ELDEN ÇIKMASI GEREKİYOR
Yenilenmeye konu edilen taşıtın, istisnadan yararlanılan tarihten itibaren 2 tam yıl içerisinde satılması, devredilmesi veya sair suretle işletme aktifinden çıkarılması gerekecek. Aksi takdirde yeni alınan taşıta ilişkin zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler tahsil edilecek.


Taşıtın, ilk iktisap tarihinden itibaren 3 tam yıl geçmeden devri halinde, adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan; ticari yolcu veya yük taşımacılığı faaliyetinden çekilmesi halinde ise bu düzenleme hükmünden yararlanandan ÖTV alınacak.
Tasarıya, elektrikli ve hibrit araçları teşvik etmek amacıyla önergeyle madde de eklendi.


ELEKTRİKLİ ARACA ÖZEL VERGİ
Buna göre, elektrikli ve hibrit araçların piyasaya kazandırılması ve Türkiye pazarında özendirilmesi amacıyla, bu araçların vergilendirilmesinde farklılaştırma adına vergi basamaklarında elektrikli motorlar için yeni bir alt birim açılıyor.


906 BİN ARACI KAPSIYOR
Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Daire Başkanı Mehmet Arabacı, tasarıyla ÖTV teşviği getirilerek yenilenmesi planlanan şehir içi ulaşım ile ticari yük taşıma araçlarının sayıları hakkında bilgi verdi.
Buna göre, bu kapsamda 82 bin taksi, 111 bin minibüs, 112 bin servis aracı, 33 bin otobüs, 13 bin kamyonet, 400 bin kamyon, 155 bin tır olmak üzere toplam 906 bin araç bulunuyor.
    

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER