Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a “15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi” Geliyor

İstanbul’a “15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi” Geliyor

09 Ağustos 2016 Salı, 10:09:52
İstanbul’a “15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi” Geliyor
15 Temmuz darbe girişimindeki mücadelede şehit olanların hatıralarını yaşatmak amacıyla İstanbul’a “15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi” kurulacak. Çalışmalar başladı…

15 Temmuz darbe girişiminde şehit olanların hatıralarını yaşatmak amacıyla İstanbul'da "15 Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi" kurulacak. Müzenin yanı sıra bir de “15 Temmuz Şehitler Kitabı” hazırlanacak.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatı ile çalışmalara start verilirken, müze için Kültür AŞ tarafından, İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü, siyasi parti başkanlıkları, 1. Ordu Komutanlığı ve Atatürk Havalimanı ile işbirliği yapmak için harekete geçildi.

Temmuz Şehitleri ve Demokrasi Müzesi’nde şehit aileleri ve gazilerle yapılan röportajın yanı sıra o gece tankları durdurmak için ezilen araçlar, basın mensuplarının zarar gören kamera veya fotoğraf makineleri, darbe girişiminin izlerini taşıyan her türlü materyal da yer alacak.

 O KAMYON DA MÜZEDE

Darbe girişiminin simgelerinden Şerife Boz’un kullandığı kırmızı kamyonun da müzede yer alması için Boz ile görüşüldü.

Demokrasi nöbetlerine ait görsellere de yer verilecek müzede, ziyaretçilere Türkiye tarihinde daha önce gerçekleşen darbelerden görseller ve objeler aktarılacak.

ŞEHİTLERİN HİKAYELERİ TEK KİTAPTA
"15 Temmuz Şehitler Kitabı"nda ise darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden 240 şehidin hayat hikayeleri, Türk halkının birlik ve beraberliğini dile getiren metinler yer alacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER