Anasayfa >

Diğer Haberler >

Kamu Binaları Karakola Dönüşüyor

Kamu Binaları Karakola Dönüşüyor

09 Ağustos 2016 Salı, 09:04:16
Kamu Binaları Karakola Dönüşüyor
Doğu ve Güneydoğu’da karakol inşaatlarının çalışmalarını hızlandırmak için yeni bir düzenleme geliyor. Kamuya ait taşınmazlar bakanlar kurulu kararı ile İçişleri Bakanlığı'na devredilebilecek


Doğu ve Güneydoğu’da karakol inşaatları devam ediyor. Türkiye genelinde 278 karakol inşaat çalışmalarını hızlandırmak için yeni bir düzenleme geliyor.

Buna göre; İçişleri Bakanlığı, valiliklerin tespit ettikleri kamu kurumlarına ait taşınmazları Bakanlar Kurulu kararıyla devralacak. Taşınmazların bedeli valilikler tarafından belirlenecek.


 Taşınmazların bedeline yönelik itirazlar, daha önce olduğu gibi Bölge İdare Mahkemelerine yapılamayacak. İtirazlar, doğrudan Danıştay’a yapılacak. Böylece operasyon bölgelerinde acil ihtiyaç duyulan karakolların yapımı hızlanacak. İmar değişiklikleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılacak.

İçişleri Bakanlığı’nın yasa çalışmasına göre karakolların yapımı daha da kolaylaşacak. Buna göre bakanlık, valiliklerin tespit ettikleri taşınmazları, Bakanlar Kurulu kararıyla güvenlik gerekçesiyle devralabilecek.

278 KARAKOLUN YAPIMI DEVAM EDİYOR
Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’nde hendek ve barikatların kaldırılması amacıyla yapılan “Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu”nun ardından benzer olayları engellemek ve güvenliği sağlamak amacıyla geçici güvenlik noktası ve karakol kurulmaya başlanmıştı. Bu çerçevede Hakkâri’de, Eski Kışla ve Esentepe mahallelerindeki karakolların yapımı tamamlandı. Meskûn mahal operasyonlarının bittiği yerlerden başlayarak Güneydoğu’dan Batı illerine doğru kent merkezleri ve ilçelerde özel eğitimli personelin görev yapacağı 278 karakolun yapım çalışmaları devam ediyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER