Anasayfa >

Diğer Haberler >

Metrekare Hesaplama

Metrekare Hesaplama

08 Ağustos 2016 Pazartesi, 15:41:20
Metrekare Hesaplama
Metrekare hesaplama diğer adıyla alan hesaplama formülünü detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

Metrekare hesaplama nedir? Metrekare hesabı nasıl yapılır? Şimdi gelin bu sorulara örneklerle yanıt verelim.

Metrekare hesabı aslında bir alan hesabıdır. Örneğin bir daire satın almaya karar verdiniz ve evin metrekaresini hesaplamak istiyorsunuz. Bunu bir dikdörtgen bir cismi hesaplamak gibi düşünebilirsiniz.

METREKARE HESAPLAMA NASI YAPILIR?
Evinizin alanını metrekare cincinden bulmak için basit bir formül verelim. İki tür metrekare hesaplama var. Biri net metrekare diğeri ise brüt metrekare. Önce brüt metrekare hesabını yapılam.  Evin birbirine birleşen komşu iki duvarını dışarıdan metre cinsinden ölçün. Ölçtüğümüz bu iki değeri ise birbiri ile çarpın. Bulduğunuz değer sizin evinizin brüt metrekaresini verecektir.

Ev satın alınırken genellikle net ve brüt metrekare birbirine karıştırılır. 100 metrekare diye alırsınız fakat teslimde büyük bir hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Çünkü satışların çoğu brüt metrekare üzerinden yapılır. O nedenle net brüt farkına dikkat etmekte fayda var. Az önce brüt metrekare hesaplama formülünü açıkladık. Şimdi ise net metrekare hesabı nasıl yapılır onu görelim…

NET METREKARE HESAPLAMA
Evin net metrekaresi aslında “süpürülebilir” alandır. Net metrekare hesaplama yaparken evdeki duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi kullanılamayan alanları hesaptan çıkarmanız gerekiyor.
 
Evin tüm odalarının (mutfak, tuvalet, banyo vs. dahil) metrekaresin tek tek hesaplayıp, bulduğunuz değerleri birbiriyle toplayın. Tek bir odanın alanını bulmak için ise odanın (eğer oda dikdörtgen şeklindeyse) komşu iki duvarının metre cinsinden ölçün ve ölçtüğünüz değerleri birbiriyle çarpın. Böylece tüm odaları ölçtükten sonra sonuçları birbirleriyle toplayın. Bulduğunuz rakam evin net metrekaresidir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER