Anasayfa >

Diğer Haberler >

Vergi Affı ve Borç Yapılandırmadan Kimler Nasıl Yararlanacak?

Vergi Affı ve Borç Yapılandırmadan Kimler Nasıl Yararlanacak?

05 Ağustos 2016 Cuma, 15:31:54
Vergi Affı ve Borç Yapılandırmadan Kimler Nasıl Yararlanacak?
Vergi affı ve borç yapılandırma hakkında tüm merak edilenler haberimizde...

Maliye Bakanı Naci Ağbal, vergi affı ve borç yapılandırma getiren yasaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

6.3 MİLYONU KAPSIYOR
Borcu olan 6.3 milyonun bu kanun hükümlerinden yararlanacağına dikkat çeken Ağbal, 90 milyar vergi alacaklarının olduğunu söyledi. Ağbal, “Hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarla ödeme imkanı getiriliyor. Vergi dairesine geçmişten gelen ceza varsa bunu kaldırıyoruz. Gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Bunun yerine yurtiçi ÜFE oranıyla ilave tutar alacağız” dedi.

Hangi vergi borçlarını kapsıyor?

Kanunun sadece vergi dairlerine, gümrük dairelerine olan borçlardan ibaret olmadığını, vatandaşların belediyelere olan borçlarını da kapsadığını belirten Bakan Ağbal, "Bugün vatandaşlarımızın belediyelerde emlak vergisi borçları var. çevre temizlik vergisi var, atık su ücretleri var. Belediyelere emlak vergisi borcu olan,  çevre temizlik vergisi borcu olan, su borcu olan, atık su borcu olan vatandaşlarımızda bu kanun hükümlerinden ararlanabilecekler" dedi.

50 TL’NİN ALTINDA OLAN BORÇLAR SİLİNİYOR
Vergi dairesine 50 TL’nin altında borcu olanların borçlarının silineceğini açıklayan Ağbal, bu kapsamda 29 milyon adet dosyanın olduğunu söyledi.

KARAYOLLARI'NDAN USULSÜZ GEÇİŞLER KAPSAMDA
Askerlik para cezası, seçim para cezası, nüfus para cezaları var. Karayolları'ndan usulsüz geçişlerle kesilen para cezaları taksit ve düşük tutarla ödenebilecek.

ÖRGERİM KREDİSİ BORCU OLANA MÜJDE
Öğrenim kredisi alıp da ödemeyip 580 bin öğrenci var. Bunların 1,4 milyar lira öğrenim kredisi borcu var. Bu borçlar da kanun kapsamında düşük tutarlarla ödenebilecek.


PRİM BORÇLARINA YAPILANDIRMA
67 milyar TL'lik prim borçları yeniden yapılandırılacak. Sağlık sigortası kapsamında 5,9 milyon vatandaşın 10,3 milyar TL borcu var.

Hangi dönemdeki borçları kapsıyor?
Borç yapılandırması 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer alıyor.

Ödeme nasıl olacak?
Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere 2 yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek.

İlk taksit ne zaman ödenecek?
İlk taksit ödemesi Kasım ayında başlayacak. Sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit aralık ayında başlayacak.


PEŞİN ÖDEYENE KOLAYLIK
Borç kaç taksitle ödenebilecek?
Vatandaş 6-9-12-18 taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemede büyük kolaylık sağlanıyor. İki kez geç ödeme imkanı getiriliyor. Bu yapılmazsa borç eski tutarına dönecek. Kanun gereği vatandaşın kasım ve ocaktaki ilk iki taksiti ödemesi gerekiyor.

SON GÜN 31 EKİM
Borç yapılandırması için ne zamana kadar başvurabilirsiniz?
Müracaat için başvuru süresi 31 Ekim 2016'da bitiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda borç yapılandırma yapamıyor.

BORCUN ASLINI ÖDEYENE GECİKME ZAMMI YOK
Vatandaşlar borcun aslını öderse, gecikme zammı almaktan vazgeçiyoruz. Burada yurtiçi ÜFE üzerinden tutar yeniden belirlenecek.

VERGİ İNCELEMESİ YAPILANLARA KOLAYLIK
Devam eden vergi incelemeleriyle ilgili de kolaylık getiriliyor. Süren vergi incelemeleri 1 ayda bitmezse incelemeyi kaldırıyoruz.

YURTDIŞINDAN GELEN VARLIKTAN VERGİ ALINMAYACAK
Türkiye'ye yurtdışından getirilen varlıklardan herhangi varlıktan vergi istemiyoruz. Yurtdışındaki paranıza vergi incelemesi yapılmayacak, ceza alınmayacak.


Yurtiçinde de varlıklarınız var ama işletmeye kayıtlı değil. Para, döviz altın ne varsa işletmeye kaydediyorsunuz. Bundan da herhangi bir vergi istemiyoruz. Para koydunuz diye vergi incelemesi olmayacak.


BORCUNU ZAMANINDA ÖDEYENE “İNDİRİM”
Ağbal, borçlarını tam ve zamanında düzenli ödeyen vatandaşlar için belli bir oranda indirim üzerinde çalıştıklarını söyledi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER