Anasayfa >

Diğer Haberler >

"Elinizi Çabuk Tutun, 3 Ay Sonra Bu Fiyatları Bulamazsınız"

"Elinizi Çabuk Tutun, 3 Ay Sonra Bu Fiyatları Bulamazsınız"

03 Ağustos 2016 Çarşamba, 15:05:43
Elinizi Çabuk Tutun, 3 Ay Sonra Bu Fiyatları Bulamazsınız
4 yeni proje hazırlığında olan Beyler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Yalçın, konuta yatırım yapmayı düşünenlere önemli uyarıda bulundu. Yalçın, "Elinizi çabuk tutun, 3 ay sonra bu fiyatları bulamazsınız" dedi..

RÖPORTAJ: Şengül KIRMIZITAŞ


Beyler İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Yalçın ile Esenyurt’taki merkez ofislerinde bir araya geldik.


Yeni yatımlarını ilk kez htemlak.haberturk.com’a anlatan Yalçın, konuta yatırım yapacaklara da önemli tavsiyelerde bulundu.


Konut fiyatlarının şu anda içinde bulunduğumuz olaylardan dolayı gerçek değerlerinin çok altında olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Yatırım gücü olanlar bu fırsatı kaçırmasın. 3-4 ay sonra bu fiyatları bulamazsınız” dedi.


İşte tüm detayları ile o röportaj,,,

HEDEF İLK 100


Beyler İnşaat’ı tanıyabilir miyiz?
Beyler inşaat 2009 yılında Ataşehirde kuruldu. Yaklaşık 6 yıldır Esenyurt’ta inşaatlar yapıyoruz. Ağırlıklı  olarak Esenyurt bölgesinde projeler geliştiriyoruz.  Şu anda bölgede devam eden ve yeni başlayacak projelerimiz var. Hedefimiz 2020 yılına kadar ilk 100 şirket aransa girmek.


Neden özellikle Esenyurt? Nasıl bir potansiyel görüyorsunuz?
Esenyurt gelişime açık hızlı büyüyen ve çok talep gören bir lokasyon. Tercihimizi  Esenyurt’ta yapmamızın  en önemli nedenlerden biri hızlı büyüyen bir bölge olması. İstanbul 2 tarafa doğru yapısal olarak taşınmaya başladı. Bir ucu Esenyurt diğer ucu ise Pendik, Kurtköy…Gelişen ve talep gören bir yer olduğu için biz bütün faaliyetlerimizi bu noktada toplamadan yanayız.


STOK SAĞLAM
Bölgede arsa stoklarınız var mı?
Var. Şuan itibariyle yaklaşık 350 konutluk arsa stoğumuz var. Şu anda proje de olanlar, projelendirilecek  olanlar ve yapım aşamasında ve tanımlama aşamasında olan yaklaşık 350 dairelik projemiz var.


Şu anda satışa olan kaç projeniz var?
Esenyurtta da devam eden 3 farklı noktada  projelerimiz var. Yakuplu’da da projemiz var.


ESENYURT’TA 3 YENİ PROJE
Yeni projeler olacak mı?
Esenyurt’ta 3 yeni projemiz var. Bir tanesi rezidans projesi diğer ikisi ise daha butik projeler.


Bu projeleri ne zaman satışa çıkarmayı planlıyorsunuz?
Projemizin adı Bey Rezidans… 26 katlı lüks bir proje. Yaklaşık 280 konuttan oluşuyor. 1.5 ay içerisinde satışa çıkarmayı planlıyoruz. Satışı Eylül gibi netleşecek. Şu anda ülkenin içinde olduğu sıkıntılardan dolayı aksaklıklar var. Bu sorunlar çözülürse Eylül-Ekim gibi satışa çıkarmayı hedefleniyoruz.

 


1+1 DAİRE FİYATINA 4+1
Bey Residence hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Projede 1+1,2+1,3+1 ve 4+1 gibi seçeneklerimiz olacak.  1+1’ler 200 bin TL, 2+1’ler 270-280 bin TL, 3+1’ler 350 bin TL, 4+1‘ler ise 400 bin TL civarında olacak. Emsallerine baktığımızda neredeyse 4+1’lerimiz emsal rezidasnlarda 1+1 fiyatlarına denk geliyor.


Bey Residence'ın yatırım maliyeti ne kadar?
Yatırım maliyeti aşagı yukarı 30 -35 milyon TLcivarında…


Teslimleri ne zaman yapacaksınız?
Bir aksilik olmazsa 2018 Mayıs ayında yaşam faaliyete girecek. Tabi olası bir aksilik durum olursa belki bir iki ay gecikmeli ama 2016-2018 ‘in ortalarında inşallah hayata geçecek.


Proje tam olarak nerede yer alıyor?
Esenyurt’ta Sivas Kongre Caddesi üzerinde yer alıyor.


Diğer iki projeye ne zaman başlayacaksınız?
15-20 gün içinde bu projelere de başlayacağız. Projelerden biri  140 daireden meydana geliyor.  Bir tanesi de 24 daire ve artı ticari alanlardan oluşuyor. Daha ufak ölçekli  bu projelerimiz .. 2+1  ve 3+1 daireler var.


3 projenin yatırım maliyeti ne kadar?
Aşağı yukarı 40-45 milyon TL civarında…


Esenyurt’ta geçmişte yaşanan imar sorunları nedeni ile kötü bir algı oluştu. Bu algı devam ediyor mu?
Bu algı  2011 ile 2012 yılları arasında oluştu. Maalesef o zaman biraz sağlıksız bir imar çalışmaları olmuştu. 2012’den sonra imar sorunlu bir proje kalmadı. Şuan itibariyle  o dönem mağdur olan vatandaşların mağduriyetleri giderildi. Şuan için  müşterilerin herhangi bir tereddüt taşımasına gerek yok.  Bu bölge yatırımcısına çok ciddi prim kazandıracak bir bölge.


ÇANAKKALE’DE YENİ PROJE
Esenyurt’un dışında ilgilendiğiniz lokasyonlar var mı?
Esenyurt’un dışında Çanakkale tarafı bizim biraz ilgimizi çekiyor. Orada bir proje yaptık. İkinci projeyi yapmaya hazırlanıyoruz. Bu proje müstakil tarzında 60 dairelik bir proje. Konum itibariyle güzel bir lokasyon. Gelibolu özellikle bu yeni köprü söz konusu olunca baya bir hareketlenen bir bölge.  Yine İstanbul’un merkezi lokasyonları ile de ilgileniyoruz.


DÖNÜŞÜMDE YOKUZ
Bugün birçok firmanın gündeminde kentsel dönüşüm projesi var? Beyler İnşaat’ı kentsel dönüşümde görecek miyiz?
Kentsel dönüşüm projeleriyle doğrusu çok ilgilenmiyorum. Biz daha hızlı ilerleyebileceğimiz projelerle ilgileniyoruz. Kentsel dönüşümün izinleri ve çalışma şekilleri  var. Onlar biraz bizi zaman noktasında geriye götürebilir. Biz daha çok hazır aldığımız mevcut arsayı hemen ruhsatla bağlayıp onu hayata geçirmek istiyoruz.


YABANCI İLGİSİ AZALDI
Yabancılara yönelik çalışmalarınız var mı?
Arabistan, Pakistan, kısmen Dubai ve orta doğudan müşterilerimiz var.  Geçen sene ciddi satışlar yaptık.  Yabancıyı Türkiye’de yatırıma teşvik etmek adına da çalışmalarımız var. Ama son dönemlerde yaşanan sıkıntılardan dolayı yabancı müşteriler geçen seneye nazaran çok fazla  yok.  


KORKULAN GİBİ OLMADI
Konu açılmışken sormak istiyoruz; 15 Temmuz darbe girişiminin sizce sektöre etkisi nasıl olur?
Türkiyenin bir gerçeği var. İnşaat, Türkiye ekonomisinin lokomotifidir. Dolayısıyla  oluşabilecek en ufak olumsuzluklar haliyle inşaatı etkiliyor.  Yaşanılan süreç kolay atlatılabilir bir süreç değil. Bu süreçte tedbir almayan veya inşaatı çok iyi analiz etmeyen kurumlarda maalesef sıkıntılar oluşacak.  Ama dediğim gibi çok ciddi bir tahribat oluşturacağını düşünmüyorum. Çünkü 15 Temmuz’dan  birkaç gün sonra bile ofislerimizi ziyaret eden, arayan bir kitle vardı.  Hükümetin de aldığı  bazı ekonomik yatırımlar düzenlemeler ve çalışmalar ile piyasaların tekrar hareketleneceğini düşünüyorum.


YATIRIM İÇİN TAM ZAMANI
emlak konut ekonomiye ve sektöre ivme kazandırmak adına bir kampanya başlattı, GYODER’den de destek geldi. Nasıl buluyorsunuz bu girişimi?
Şu an cesur firmaların; ama özel ama devlet sektörlerinin bu piyasayı hareketlendirmek için her türlü girişimde bulunması lazım. Yatırım için tam zamanı aslında. Mevcut elimizdeki olanakları şimdi kullanmamız lazım. Emlak Konut büyük bir kurum. Bu tarz firmaların ekonomiyi canlandırmak adına öncülük etmesi lazım.  Bunun dışında olumsuz durumlarda yatırım yapmak isteyen, kazanç sağlayan tedarikçiler ve kurumlar var. Ekonominin gidiş hattı  şu anda çok kötü değil ama tabi olayın perde arkasını henüz tam göremiyoruz.

ESENYURT’TA DAİRELER KAHVEDE SATILIYORDU
Son yıllarda inşaat sektörüne başka sektörlerden girişler çoğaldı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
İnşaat sektöründe mortgage kredilerinin Türkiye’ye gelmesi ile birlikte büyük bir potansiyel oluştu. Dolayısı ile gayrimenkule erişim de kolaylaştı. Şimdi kira öder gibi ev sahibi oluyor insanlar. Böyle olunca sektör bir ivme kazandı. İmkanı ve ekonomik gücü olan firmalar inşaat sektöründe boy göstermeye başladı. Çikolatacısı, şekercisi….Bunlar tabi ki bu süreçte ayıklanacaklar.  İnşaatçılık çok basit bir meslek olarak görülüyor. Bu geçmişten gelen bir algı. Bu da inşaatın kalitesini düşürüyor. Mağduriyetler de ciddi anlamda artıyor. Esenyurt’ta bunu çok yaşadık. Ama yüzde 95’i temizlendi. 2009’da Esenyurt’ta daireler kahvehanede satılıyordu. Parayı alıp ortadan kayboluyorlardı. Bu acı tecrübeler bilinçli bir tüketicinin de oluşmasına neden oldu. Artık tüketici kurumsal firmaları ve geçmişi olan firmaları tercih ediyor.


ÖNÜMÜZ AÇIK
2015’ten bu yana sektörün üstünden kara bulutlar dağılmadı. 2 seçim, Rusya krizi, terör olayları, şimdi de darbe girişimi… Sizce sektör bu süreçten nasıl çıkar?
2015 evet zor bir yıl oldu. Sadece Türkiye’de değil dünyada sıkıntılar var. Türkiye güçlü bir ülke. Temelleri sağlam. Ekonomik olarak çok kötüye gideceğimizi sanmıyorum. 2016 sonrası, içinde bulunduğumuz bu sorunların da atlatılması ile önümüzün açık olduğunu düşünüyorum.


3 AY SONRA BU FİYATLARI BULAMAZLAR
Bu piyasa koşullarında gayrimenkule yatırım yapmak mantıklı mı? Okuyucularımıza bu nokta önerileriniz neler?
Konut fiyatları aslında olması gerekenin çok altında. Bunun en önemli nedenlerinden biri az önce bahsettiğimiz ülkenin içinde bulunduğu sorunlar. Esenyurt için konuşacaksak olursak, burada maliyet kaynaklı öngörülen yüzde 20 zam yapılmadı. Çünkü piyasalar biraz durgun ve talep düşük. Bu tüketici için bir fırsat. Bugün iki üç ay sonra alacağın fiyatın en az yüzde 20-30 altında alacak.  Yatırım yapabilecek gücü olanlar varsa şimdiden yapmalarını tavsiye ediyorum. Türkiye’de bu sıkıntılar böyle devam etmeyecek.


İSTANBUL’A YATIRM YAPAN HER DAİM KAZANIR
İstanbul gibi bir metropolde alınacak bir gayrimenkul her daim kazandırır. Yani o noktada gönül rahatlığı ile müşterilerimiz  gayrimenkullerini alabilirler. Ama gayrimenkul alırken muhakkak kurumsal bir şirketi tercih etsinler. Ucuza alacağım diye ellerindekileri de kaybetmesinler.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER