Anasayfa >

Diğer Haberler >

İmar Düzenlemesinde Yeni Yapı Yolda

İmar Düzenlemesinde Yeni Yapı Yolda

02 Ağustos 2016 Salı, 11:30:52
İmar Düzenlemesinde Yeni Yapı Yolda
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “imar rezaletini” engelleyecek yeni bir yapı kuracaklarını söyledi….

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün bakanlığa bağlanması ile "imar rezaletlerini" engelleyecek, denetleyecek yeni bir yapı kuracaklarını açıkladı.

Bakan Özhaseki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teröre destek veren belediyelerin durumu ile Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Bakanlığa bağlanması sonrasında belediyelere yönelik önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmaları anlattı.

 

Teröre destek verdiği tespit edilen belediye başkanlarının kesinlikle görevden alınması gerektiğini, bunun tartışma kabul edilemez bir konu olduğunu belirten Özhaseki, İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlanması konusunda bir ittifak olduğunu belirterek, Bakanlar kurulunda da görüşülen bu konunun önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının mahalli idarelerle ilgili hangi görev ve yetkileri üstleneceğine ilişkin bilgileri paylaşan Özhaseki, "Vesayetle ilgili madde eğer o konuda diğer siyasi partilerle anlaşabilirsek, o konu da geçecek ama anlaşamazsak diğer belediyelerle ilgili bütün konularla birlikte mahalli idareler bize geçecek. Ekipleri ile işlevselliği ile tamamiyle bizim bakanlık bünyesinde yürütülecek işler" dedi.

 

İMAR REZALETİNE SON

Belediyeleri denetleyen değişik kurumlar olduğuna dikkat çeken Özhaseki, "Denetlenmesi gereken günümüzdeki en önemli konu bana göre 'imar' açısındandır. Bütün şehirlerde yaşayan insanları rahatsız eden en önemli rezalet 'imar rezaleti' olarak yaşanıyor. Bunun birtakım prensiplerinin olduğu, bu konuda kanuni mevzuat da olduğu halde boşluklardan istifade ederek şeytani planlarla birçok yerde imar planlarını bozuyorlar. İnsanları rahatsız ediyorlar. Sadece şehrin silüeti, görünümü bozulduğu gibi bir taraftan da öyle bir dedikodu furyası başlıyor ki insanların da psikolojisini bozuyorlar. Bu idarecilere olan güveni de sarsıyor.

 

Bu konuda bizim birtakım çalışmalarımız var. Belediye Yasası içerisinde gelecek. İmarı bir zapturapt altında tutmak için. Aynı zamanda da bir ekiple imar rezaletlerini engelleyecek, denetleyecek bir yapı kuruyoruz” diye sözlerini tamamladı…

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER