Anasayfa >

Diğer Haberler >

İstanbul’a 16.3 Milyar TL’lik Yeni Yatırım Geliyor

İstanbul’a 16.3 Milyar TL’lik Yeni Yatırım Geliyor

01 Ağustos 2016 Pazartesi, 09:39:48
İstanbul’a 16.3 Milyar TL’lik Yeni Yatırım Geliyor
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’a 16.3 milyar TL’lik daha yeni yatırım yapmaya hazırlandıklarını söyledi. İşte o projeler…


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için yatırımlarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi.


İSTANBUL’A 16.3 MİLYAR TL’LİK YENİ YATIRIM
16.3 Milyar TL’lik yeni yatırım hazırlığında olduklarına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Devam eden yatırımların sadece işçilik parası olarak her ay kent ekonomisine 480 milyar TL soktuklarını ve projelerin hız kesmeden devam edeceğini belirtti.


DAHA GÜÇLÜ BİR İSTANBUL
3. Havalimanı’nın ekonomik olarak İstanbul ve Türkiye için önemli bir destinasyon merkezi ve dünyanın odak noktası olacağını ifade eden Topbaş, “ “3. Havalimanı yanına yapılacak kongre ve fuar alanları ve yeni lojistik merkezleriyle birlikte İstanbul’un ne kadar önemli bir kent olduğunu tüm dünyaya gösterecek. Kent merkezinin baskısını biraz kuzeye kaydıracak. İstanbul’un merkezine ulaşım metrolarla sağlanacağı için ulaşım açısından hiçbir problem olmayacak. Türkiye’de fert başına düşen milli gelirden çok daha fazlası İstanbullulara düşmüş olacak. İstanbul istihdam ve ekonomik olarak daha da güçlenmiş olacak” dedi.


ÇAMLICA CAMİ BULUŞMA NOKTASI OLACAK
Çamlıca Cami’nin önemli bir buluşma noktası olacağını belirten Topbaş, Çamlıca Caminin çevresinde kentsel dönüşüm yapılacak. Çevre Şehircilik Bakanımız ve Üsküdar Belediye Başkanımız ile bölgeyi gezdik, çalışma başlıyor. Çamlıca’ya ulaşım için viyadükler yapacaktık. Ancak doğal sit alanı olduğu için dikkat edilmesi gerekiyor. Arazide problem yapabilir. Kamulaştırma istimlak bedelleri de fazla. Bu nedenle oraya bir tünel çalışması başlattık, devam ediyor. Ancak tünel de yetemeyeceği için Çamlıca’ya metro yapıyoruz. Metrobüs ve metro hatlarına entegre bu hatla insanlar, bir mutabakatı ve inançlarını orada yaşayabilecekler. Daha önce açıkladığımız teleferik sisteminin üzerinde tartıştığımız noktalar var, şu anda bekliyor. Yine Çamlıca Cami’nin yanına büyük bir park yaparak Gazi Çengelköy Parkı ismini vereceğiz” diye konuştu.

Taksim’e yapılacak yatırımlara da değişen Başkan Topbaş, bölgeyi yaşayan bir yer yapacaklarını ifade etti.
Taksim’e yapılacak Topçu Kışlası’nı bir inatlaşma sebebi olarak görmemek gerektiğini, koruma kurulu ve mahkeme kararlarının ortada olduğunu dile getiren Topbaş, eserin sanat galerisi, müze ve alt kısmının kafe olarak hizmet verebileceğini söyledi.


Taksim’de yangın geçiren AKM’de her şeyin birden yapılmaya çalışıldığına işaret eden Topbaş, orada güzel bir opera binasının da yapılacağını belirtti. Mete Caddesi’nde trafiğin yeraltına alınacağını, Taksim’in yaşanılan, insanların gelmek istediği bir meydana dönüşeceğini ifade etti.


TAKSİM’E CAMİ
Taksim’e yapılacak caminin projesinin de tamamlanmak üzere olduğunu belirten Topbaş, “Caminin yeri koruma kurulundan onaylandı. Bölgenin koruma amaçlı imar planlarında da var. Yasal süreçleri tamamlandı. O bölgede camiye ihtiyaç var, yapılacak. İnsanlar maalesef şu anda barakada ibadetlerini yapmaya çalışıyor. Taksim’de barakadan bir cami var. İnsanlar Cuma namazını dışarda kılıyor yaz kış, Hoş değil” ifadesini kullandı.
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER