Anasayfa >

Diğer Haberler >

Mega Projeler Darbe Girişiminden Etkilenecek Mi?

Mega Projeler Darbe Girişiminden Etkilenecek Mi?

25 Temmuz 2016 Pazartesi, 11:08:37
Mega Projeler Darbe Girişiminden Etkilenecek Mi?
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz mesajını verdi…

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yatırımlara hız kesmeden devam edeceğiz mesajını verdi…

15 Temmuz darbe girişiminden ekonomi de kuskusuz etkilendi. Milyar dolarlık mega projelere ev sahipliği yapan Türkiye’de yatırımların akıbetinin ne olacağı ise merak konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 aylık OHAL kararını açıklarken “yatırımlara hız katacağız” mesajını da verdi.

Yılsonuna kadar 3. Köprü dahil bazı projelerin tamamlanacağını belirten Erdoğan, 1 yıl içerisinde milyar dolarlık çok sayıda mega altyapı projesi hayata geçireceğiz dedi.
 

Kısa ve orta vadede açılması hedeflenen projelerden bazıları şöyle;


İSTANBUL-İZMİR OTOYOLU
İstanbul İzmir arası ulaşımı 3.5 saate indirecek olan İstanbul İzmir Otoyolu projesinin Osmangazi ile bağlantı yolları hizmete sunuldu. 433 kilometrelik projenin yılsonuna kadar 120 kilometresinin daha tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor. Böylece, yolun Bursa’ya kadar olan kısmı da hizmete girecek. Projenin tamamı 2018’de bitecek.

AVRASYA TÜNELİ
Avrasya Tüp Geçişi projesinin, 20 Aralık’ta hizmete açılması planlanıyor. 14.6 kilometre uzunluğundaki projenin 3.4 kilometrelik bölümü deniz altından geçiyor.

İSTANBUL’A 3. HAVALİMANI
İnşaatın hızla sürdüğü projenin yüzde 27’si tamamlandı. Proje için şu ana kadar 2 milyar Euro harcandı. 2018’in ilk çeyreğinde açılması hedefleniyor. İlk aşaması tamamlandığında 2 bin, tamamı bittiğinde ise 3 bin uçak inecek.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ
İstanbul’a inşa edilen 3. Köprü’nün, 120 kilometre uzunluğundaki otoyol ve bağlantı yolları ile 26 Ağustos’ta açılması hedefleniyor. Asfalt işleri tamamlanan köprüde, kulelere ilişkin son işlemler yapılıyor. Böylece 322 metrelik köprü kuleleri son halini alacak. Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin devamı olan 169 kilometre uzunluğundaki Kurtköy- Akyazı ve 88 kilometre uzunluğundaki Kınalı-Odayeri kesimleri için yapılan ihalelerde de inşaat süreci başlıyor.


RİZE-ARTVİN HAVALİMANI
Kısa süre önce Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıktı. Proje için bu yıl ihaleye çıkılacak.


FİLYOS LİMANI
3 büyük limandan biri olma özelliğini taşıyan liman için yıl bitmeden kazma vurulacak. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından da üstyapı ve işletme ihalesine çıkılacak.


BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU
Projenin bu yıl açılması planlanıyor. Projeyle, Asya’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Asya’ya çok büyük hacimde taşınabilecek yüklerin önemli bölümü Türkiye’den geçecek. Hat 1 milyon yolcu ve 6.5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER