Anasayfa >

Diğer Haberler >

Beyoğlu Belediyesi'nden yerinde istihdam için örnek proje!

Beyoğlu Belediyesi'nden yerinde istihdam için örnek proje!

21 Temmuz 2015 Salı, 14:04:13
Beyoğlu Belediyesinden yerinde istihdam için örnek proje!
Beyoğlu Belediyesi örnek istihdam projesi BEYİM ile kapı kapı dolaşarak ilçede yaşayan işsiz vatandaşlara iş buluyor...

Beyoğlu Belediyesi örnek istihdam projesi BEYİM ile kapı kapı dolaşarak ilçede yaşayan işsiz vatandaşlara iş buluyor. Beyoğlu'nda iş arayanlar ve işverenleri bir araya getiren Beyoğlu İstihdam Merkezi, bugüne kadar yüzlerce insana iş bulurken binin üzerinde firma BEYİM üzerinden eleman ihtiyacını karşılıyor.


Beyoğlu Belediyesi Türkiye için ilk; dünya için ise örnek olarak gösterilen bir proje ile Türkiye'nin sorunlarından olan işsizliğe 2012 yılından beri yerinde istihdam modeliyle çözüm buluyor. Beyoğlu Belediyesi bünyesinde kurulan Beyoğlu İstihdam Merkezi (BEYİM) ilçenin işverenleri ve iş arayanları bir araya getirirken şimdiye kadar projeyle 700'ü geçkin işsiz vatandaşı işe yerleştirildi. Proje kapsamında oluşturulan havuzda binlerce başvuru niteliklerine uygun iş fırsatlarını beklerken, işveren firma sayısı ise binin üzerinde. Proje kapsamında işe yerleştirilen kişi sayısı her geçen gün artarken, hiçbir mesleği, hiçbir deneyimi olmayan vatandaşların da mesleki eğitimler ve staj imkânlarıyla hayata tutunması sağlanıyor.


8200 BAŞVURU VE BİNLERCE İŞVEREN BİR ARAYA GETİRİLİYOR
Beyoğlu Belediyesi tarafından uzun zamandır sürdürülen AR-GE çalışmaları ve sosyal politikaların ürünü olan BEYİM, ilçedeki istihdamın, eleman ihtiyacının yine ilçede yaşayan vatandaşlar tarafından karşılanmasına öncelik veriyor. Böylelikle istihdam sorunu çözülürken trafik ve konut sorunlarının çözülmesine de dolaylı olarak katkı sağlanıyor. BEYİM'e bugüne kadar 8200 kişi iş başvurusunda bulunurken havuzda toplanan CV'ler tek tek titizlikle değerlendiriliyor.


İNSAN KAYNAKLARI UZMANLARINDAN DANIŞMANLIK HİZMETİ
Projede ev kadınlarına, gazilere, şehit yakınlarına öncelik verilirken; sıradan kariyer sitelerinden farklı olarak, projenin tüm uygulama aşamalarında ve sahada yapılan tüm faaliyetlerde sosyologlar, psikologları, insan kaynakları uzmanları danışmanlık hizmeti veriyor.


EV KADINLARINA, ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARINA ÖNCELİK TANINIYOR
BEYİM'de çalışma sistemi aktif istihdamı esas alırken www.beyogluistihdam.com sitesine bırakılan aday CV'leri ile işletmelerin personel profili eşleştiriliyor. Aday, profiline uygun işlerle ilgili mülakata çağrılıyor ve mülakatlardan sonra personel talep eden işletmelere yönlendirilerek istihdamın gerçekleşmesi sağlanıyor. Ancak projede işler bununla bitmiyor. BEYİM çatısı altında, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın talimatıyla oluşturulan profesyonel ekipler, ilçe genelinde dükkânları, iş yerlerini gezerek eleman ihtiyacı bulunan işletmeleri kayıt atına alıyor, ardından uygun CV'lere sahip kişileri işletmelere yönlendiriyor.


ÜCRETSİZ MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI
Tüm bunların yanı sıra BEYİM ilçede yaşayan işsizlere öncelikle yiyecek içecek sektörü olmak üzere Beyoğlu'nda talep oluşturan sektörlere yönelik mesleki eğitimler veriyor. Sertifikalarla daha iyi koşullarda iş bulma imkânı sağlayan BEYİM kursiyerlere ücretsiz olan eğitimler için günlük harçlık olarak da on beş TL veriyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER