Anasayfa >

Diğer Haberler >

Gayrimenkul satın alırken tapudaki kötü sürprizlere dikkat!

Gayrimenkul satın alırken tapudaki kötü sürprizlere dikkat!

20 Temmuz 2015 Pazartesi, 10:38:25
Gayrimenkul satın alırken tapudaki kötü sürprizlere dikkat!
Birikimlerini gayrimenkul alarak değerlendirmek isteyen küçük yatırımcıları tapu aşamasındaki pürüzlere dikkat çeken ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, “Eksik ya da gerçek dışı evrak sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Konut alırken acele etmeyin” uyarısında bulundu.

Uzun vadede en değerli yatırım aracı olarak bilinen gayrimenkule ilgi de artan proje sayısına paralel olarak artıyor. Birikimlerini gayrimenkul alarak değerlendirmek isteyen küçük yatırımcı bu süreçte çeşitli pürüzlerle karşılaşabiliyor. ERA Gayimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken bazı detaylara dikkat çekti. Özellikle birikimlerini mülke çevirmek isteyen küçük yatırımcıları, tapu aşamasında çok dikkatli olmaya davet eden Baygan, heyecana kapılarak düşünmeden, aceleci şekilde hareket edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Uzmanlardan yardım alınması konusunda uyarılarda bulunan Baygan, sıkıntıların özellikle tapu aşamasında ortaya çıktığını kaydetti. Baygan, tapu aşamasına gelen ancak kötü sürprizlerle karşılaşan yatırımcı sayısının hiç de az olmadığını söyledi.

 

 

Birçok işlem geri dönüyor

Çalışmaları sırasında birçok tatsız olay ve şikayetle karşılaştıklarını anlatan Mustafa Baygan “Son yılların en doğru yatırım aracı gayrimenkul. Ancak burada çok önemli bir konu karşımıza çıkıyor. Birçok işlem, tapu aşamasında geri dönüyor. Bunun en büyük sebebi ise ön satış heyecanı ile yeterince araştırma yapılamadan, tapu dairelerine gidilmesi. Eksik evrak durumunun yanı sıra sahte nüfus cüzdanı, sahte beyanlar gibi durumlarla da karşılaşılıyor. Bu nedenle gayrimenkul ofislerindeki uzmanlardan yardım alınması yerinde olur” dedi.

 

 

 

Konusunda uzman danışmanlar gerekiyor

Gayrimenkul danışmanlığı şirketlerinin ofis bazında bütün çalışanların genel bilgilere sahip olması gerektiğini ancak en az bir kişinin tapu konusunda uzmanlaşmış olması gerektiğinin altını çizen Baygan, şu bilgileri verdi: “Uzman kişinin konunun en ince detaylarına kadar bilgi sahibi olması gerekiyor. Eğitim almış olması ve özellikle tecrübesi ile çözüm ortağı konumunda bulunması çok önemli. Alıcı ve satıcının bir ön mutabakatından sonra, tapu sorumlusunun, incelemesi ve varsa problemleri ortaya koyması, tarafların o gayrimenkul ofisine olan güvenlerini arttıracak. Özetle her ofiste detaylı tapu bilgisine sahip bir kişi mutlaka olmalıdır.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER