Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bu illerde arsalar kapış kapış gidiyor!

Bu illerde arsalar kapış kapış gidiyor!

07 Temmuz 2015 Salı, 09:36:46
Bu illerde arsalar kapış kapış gidiyor!
Yabancı yatırımcıların, gayrimenkul alımlarında Türkiye’ye ilgisi ilginç bir boyut kazandı. Para kazanmakta zorlanan Ukraynalı madenciler Ankara’da, nükleer santrale talip olan Japonlar ise Mersin ve Sinop’ta arsa toplamaya başladı.

Türkiye, elde ettiği kazanımlar sayesinde yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyor. Dünyanın farklı ülkesinden yatırımcılar Türkiye’de gayrimenkul (arsa-tarla) avına çıktı. Son bir yılda Rusya ile sorun yaşayan Ukrayna’dan çok sayıda maden zengini yatırım yeri adresi olarak başkent Ankara’yı tercih etti. Enerji ve sondaj sektöründe faaliyet gösteren Japon yatırımcıların arsa ve tarla alımı için tercihleri ise nükleer santralin inşa edileceği Mersin Akkuyu ve Sinop çevresi. Körfez’den gelen zenginlerin tercihleri ise İstanbul’un yanı sıra Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirler olmaya devam ediyor. Gayrimenkul için yatırımcıların ilk etapta gözden çıkardıkları rakamlar ortalama 4-5 milyon dolar olarak belirtiliyor. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Japonya, Azerbaycan, Hindistan, Ortadoğu Ülkeleri ve Ukrayna’dan çok sayıda yatırımcının Ankara’dan arsa satın aldığını belirterek bu ülkeden gelenlerin arsa alıp getirisini beklediğini kaydetti.

 

 

 

Paranın yıllık getirisinin yüzde 10, enflasyonunun da yüzde 8-9 bandında olduğunu dile getiren Öngün, “Yani elinizde hiçbir şey kalmıyor. Ancak bir arsanın getirisi yüzde 25-30’u buluyor” dedi.  Türkiye’nin sakin liman özelliğine sahip olan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Öngün, Ortadoğu ülkelerinin ilgisinin artarak devam ettiğini kaydetti. Yatırımcıların gayrimenkul sektörünü yatırım alternatifleri içerisinde bulundurduğunu aktardı.

 

 

 

Başkent yatırım için cazip

 

Faiz, döviz ve borsadaki hareketliliğe göre arsanın cazip yatırım araçlarından biri olduğunu aktaran Öngün, “Türkiye’nin tamamına yakın bir ilgi söz konusu. Ancak özellikle son bir iki yıldır Ankara’ya yönelik talep var. Ukrayna’da para kazanmakta zorlanan madencilerden tutun Japonyalı enerji şirketleri de Ankara’nın çevresinin yanı sıra büyük enerji projelerinin yanındaki alanlardan gayrimenkul almayı tercih ediyor. Özellikle Ankara çok bakir olduğu için yatırımcılar için de çok seçenek bulunuyor” dedi.

 

 

 

Türk insanının arsa alma kaygısı olduğunu aktaran gayrimenkul Uzmanı Öngün, verginin yatırılması halinde herhangi bir sorun çıkmayacağını söyledi. Gayrimenkul alınırken mümkün olduğunca büyük metrekarelerin tercih edilmesi gerektiğini aktaran Öngün yatırım yapmak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu: “Uzakta da olsa ne kadar büyük metrekare alınabiliyorsa oradan alınmalı. Popüler yerler yerine daha uzak noktalar tercih edilmeli. Ne kadar alabiliyorsanız alın. Kent çok çabuk büyüyor. Dağ tepe demeyin. İmarlı olup olmaması önemli değil. Tek tapu olsun, hisseli olmasın”Star

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER