Anasayfa >

Diğer Haberler >

Mega projelere canlı eylem!

Mega projelere canlı eylem!

03 Temmuz 2015 Cuma, 16:26:33
Mega projelere canlı eylem!
İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, 3. köprü, 3. havalimanı, Kanal İstanbul gibi mega projeleri durdurmak üzere 'İstanbul'a Nefes Ol' sloganıyla başlattığı kampanyayı duyurmak için Beyoğlu Sinemasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısı sırasında, sosyal medya platformu Periscope ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'de bulunan ana binasına canlı bağlantı yapıldı. Sosyal medya üzerinden yapılan canlı yayında, belediye binasının çatısından 'Katil Mega Projeleri Durdur" yazılı dev pankart sallandırıldı.

"GÖĞSÜNE KAZIK SAPLADIĞINIZ KUZEY ORMANLARI KENDİNİ ONARIR"
İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması'nın ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında İstanbul'un kuzey ormanları için 'hiçbir şey için geç olmadığı' mesajı verildi. Basın açıklamasında "Doğa sizden büyüktür, engindir. Kendini iyileştirir. Göğsüne kazık sapladığınız Kuzey Ormanları kendini onarır. Yanan domuzları yeniden yuvalarına kapanır. Sizler tarihin en karanlık kayıtlarında yerinizi alırken, İstanbul köylüsü köyüne döner, 3 asırlık meşe ağaçlarının altında çocuğunu büyütür" ifadelerine yer verildi. 'İstanbul'a Nefes ol' kampanyası kapsamında ilk eylemin 5 Temmuz Pazar günü saat 17:00'de Tünel'de düzenleneceğinin duyurulduğu açıklamada "Asıl şimdi başlıyoruz. Kuzey Omanları direniyor, İstanbul direniyor. Şimdi ağıt yakma zamanı değil, katil projeleri durdurma, İstanbul'a nefes olma zamanı" şeklinde açıklama yapıldı.

CANLI YAYINDA BELEDİYE BİNASINDA EYLEM YAPIP PANKART AÇTILAR
Ormancılar Derneği Marmara Şubesi Başkanı Ünal Akkemik de doğanın kendini yenileyebildiğini vurgulayarak "Tekrar ağaçlandırma yapılarak, kaybedilen alanlar kazanılabilir. Yan kısımlardan toprak taşınarak ve o bölgenin doğal ağaçları dikilerek 30-40 yıllık bir süreçle eski görünümüne kavuşturulabilir. Doğa kendini yenileler, geri dönüş hala mümkün" diye konuştu. Akkemik'in konuşması sırasında sinevizyona Priscope ile İBB'den canlı bağlantı yapıldı. Canlı yayında İBB'nin çatısından 'Katil Mega Projeleri Durdur" yazılı dev bir pankart sallandırıldı. Pankartı açan eylemciler güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldı. Basın toplantısının düzenlediği salonda alkışlarla karşılanan eylem pankartın toplanması ile son buldu. DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER