Anasayfa >

Diğer Haberler >

Bu adada vergi yok!

Bu adada vergi yok!

03 Temmuz 2015 Cuma, 10:18:57
Bu adada vergi yok!
Karayipler’de 30 bin nüfuslu ama 1.4 milyon turist çeken Turks&Caicos Adaları’nın maliye, ticaret ve yatırım bakanı Misick, ülkesine yatırımcı çekmek için Türkiye’ye geldi.

İngiltere’ye bağlı olan ama kendi hükümeti bulunan Karayipler’deki Turks&Caicos Adaları’nın maliye, ticaret ve yatırım bakanı Charles Washington Misick, başta turizm yatırımcıları olmak üzere Türkiye’den yatırımcıları ülkesine davet etti. 30 bin nüfuslu ve yaklaşık 600 kilometrekare büyüklüğünde takımadalardan oluşan ülkesinin her yıl toplamda 1.4 milyon turist çektiğini anlatan Misick, “Bunların 1 milyonu kruvaziyer gemileriyle uğrayanlar. 400 bini ise adaya kalmaya geliyor. Bu 400 bin açısından zengin turiste hizmet veriyoruz. Gemiler sadece bir limanımıza geldiği için kalmaya gelenler yolcularla karşılaşmıyor. En fazla turisti ABD ve Kanada’dan çekiyoruz” dedi. Ülkesinde kurumlar ve gelir vergisi olmadığına dikkat çeken Misick, “Kamu arazilerini turizm geliştirme projeleri için uzun vadeli tahsis edebiliyoruz. Sınırlı olsa da kumar turizmine izin var. Altyapı projeleri ve inşaat malzemelerinde de Türkler’i bekliyoruz” diye konuştu.

 

OTEL SAHİBİ TÜRK

Ülkesinde Türklerin ortak proje yaptığı Katar’dan çok sayıda yatırımcı olduğunu anlatan Misick, “Katarlılar su şirketimizde hissedar konumunda. Adalarda yaşayan Türkler de var. Ancak en büyük Türk yatırımcı otelleri bulunan ve Kanada’da yaşayan bir müteahhit” bilgisini verdi. Kendilerinin bir turizm ekonomisi olduğunu ve off-shore bankacılığın çapının ufak olduğunu anlatan Misick, “Miami’den uçakla 1 saat 25 dakika uzaklıktayız. THY ile görüşüp Miami uçuşlarının bize sefer yapan şirketlerle kod paylaşımı için yardımlarını istedik” dedi.

 

 ‘KINAY’IN BAŞINA GELEN TALİHSİZLİKTİ’

Türkiye’yi her şey dahil sistemiyle tanıştıran turizmci Cem Kınay’ın yapmak istediği yatırım yüzünden ülkesinde rüşvetle suçlanması ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasını sorduğumuz Misick, “Kınay’ın başına gelen talihsizlikti. Aynı zamanda Karayipler’de emlak balonunun patladığı bir dönemde bu sorunu yaşadığına dikkat çekerim. O olayda çok sayıda kamu görevlisi de suçlandı. Hâlâ devam eden bir süreç olduğu için daha fazla yorum yapamam. Maalesef Kınay adalardan ayrılmak zorunda kaldı” yanıtını verdi.

 

TURKS ADINI KAKTÜSTEN ALIYOR

-Resmi söyleme göre ülkenin isminin başındaki Türkler anlamındaki Turks, üzerinde kırmızı bir kavuğa benzeyen çiçeği bulunan bölgeye özgü kaktüsten geliyor.

-Ülke aralarında 30 kilometre genişliğinde bir boğaz bulunan Turks adaları ve Caicos adalarından oluşuyor. Turks, adını aldığı kaktüslere ev sahipliği yapıyor. En büyük adanın adı da ‘Büyük Türk’ anlamına geliyor.

-Adalarda sadece halka açık plajların sayısı 300 adet. Adaların çoğunluğunda yaşam yok. Misick, “Gelenlerin bir tekne kiralayıp, boş bir adaya pikniğe gitmesini tavsiye ederim” dedi.

-Adalarda dünya yıldızlarının evleri yer alıyor. Aralarında Bruce Willis, Keith Richards gibi isimler bulunuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER