Anasayfa >

Diğer Haberler >

Tarlabaşı kentsel dönüşüm durduruldu mu?

Tarlabaşı kentsel dönüşüm durduruldu mu?

02 Temmuz 2015 Perşembe, 15:39:02
Tarlabaşı kentsel dönüşüm durduruldu mu?
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Tarlabaşı 1.etap Kentsel Yenileme Projesi’nin danıştay kararı ile durdurulduğu yönünde çıkan haberler hakında açıklamada bulundu. İşte Demircan’ın açıklaması…

HABER:ŞENGÜL KIRMIZITAŞ


Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı 1.etap Kentsel Yenileme Projesi’nin danıştay kararı ile durdurulduğu yönünde çıkan haberler hakkında açıklamada bulundu.


Konunun kamuoyuna yanlış aktarıldığının altını çizen Demican, “Burada 2 yönlü bir çalışma var. Birincisi proje ile ilgili yapılan çalışmalar ikincisi ise mal sahipleri ile uzlaşma çalışmaları. Ortaya çıkan haberlerin proje ile hiçbir ilgisi yok. Tamamen hukuksal süreci ilgilendiriyor” dedi.


200 hak sahibi için kamulaştırma kararı
Tarlabaşı kentsel dönüşüm kapsamında 600 hak sahibinin 400’ü ile anlaşmaların yapıldığı, 200 hak sahibi ile ise uzlaşma sağlamadığı için yasal sürecin başladığını belirten Demircan, “Burada 600 hak sahibinin 3/2'sii ile anlaşmalar yapıldı. Bu da 400 yakın bir hak sahibi demek. Kalan 200 hak sahibi ile ise maalesef anlaşma sağlamadı. 3/2 çoğunluk sağlandığı için de kanunlar bize kamulaştırma yolu açıyor. Biz de bu kapsamda 200 tane kamulaştırma davası açtık. Bunlar bitti fakat bazı hak sahipleri bu kamulaştırmaya itiraz ettiler. İdari mahkeme bu itirazları red etti. Anayasa mahkemesine gittiler orası da red etti. Bir kısmı da konuyu danıştaya taşıdı. Danıştay 2 konuyla ilgili eksiklik olabilir diye birinci mahkemeden  kararı bir daha gözden geçirmesini istedi. Kamulaştırmaya yapan ilk mahkeme yapılan işin doğru olduğunu tekrar onayladı” diye konuştu.


Projelerde sıkıntı yok çalışmalar devam ediyor
Tarlabaşı kentse dönüşüm kapsamındaki inşaatların devam ettiğinin altını çizen Demircan, “Burayla ilgili ‘Uzun zaman oldu ne yapıyorsunuz siz’ diyenler var. İşte sürecin uzamasındaki esas neden hukuksal süreçtir. Yaklaşık 7-8 yıldır uğraşıyoruz bunun 5 yılını yasal süreç oluşturuyor. Şu anda bütün projelerle ilgili avan proje hazır çalışmalar da sürüyor. Herhangi bir durma söz konusu değil” ifadesinde bulundu.


Kuyumcu hassasiyeti ile iş yapıyoruz
Tarlabaşı’nda kumuycu hassasiyeti ile iş yaptıklarının vurgulayan Demircan, “Burada adeta kuyumcu hassasiyeti ile iş yapıyoruz. Bu projeyi önemli kılan buraya yapılacak olan otopark. Yerin üstü kadar yerin altına da büyük yatırım yapıyoruz. Geçmişte bölgeyi otoparksızlıktan dolayı ter eden insanlar tekrar geri dönecekler” şeklinde konuştu.


2.etaba girmeyeceğiz
Tarlabaşı’nda 2.etaba girmeyeceklerini belirten Demircan, “Bu alanda 2.bir etaba girmeyi düşünmüyoruz. Niyetimiz hak sahiplerinin bu işi kendilerinin yapmasıdır.  Kendi aralarında anlaşıp bir müteahhitle yürümek isterlerse biz belediye olarak her zaman yanlarındayız ve destekçiyiz” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER