Anasayfa >

Diğer Haberler >

İş dünyası ihracatta alternatif pazar arıyor!

İş dünyası ihracatta alternatif pazar arıyor!

01 Temmuz 2015 Çarşamba, 11:35:16
İş dünyası ihracatta alternatif pazar arıyor!
İstanbul Tüccarlar Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı İlker Önel, ihracatçı için çıkış yolunun yeni pazarlara yönelmekten geçtiğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mayıs ayı dış ticaret verilerini açıklamasının ardından piyasaların durumuna dikkat çeken İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, ihracat rakamlarının aşağı yönlü olmasının piyasa dinamikleri açısından düşündürücü olduğunun altını çizdi. Önel “Mayıs ayı ve yıllık bazda dış ticaret açığındaki azalmaya rağmen ihracatımızdaki aşağı yönlü ivme ve iç talebe bağlı olarak düşen ithalat rakamları, önümüzdeki dönemi dikkatlice irdelememiz gerektiğini gösteriyor. TÜİK mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Bir önceki yıla göre yüzde 6.1 oranında azalış söz konusu. Bu durum makroekonomik göstergeler açısından olumlu bir gelişme olmasına rağmen piyasa dinamikleri açısından düşündürücü” dedi.

 

 

Büyümeyi olumsuz etkileyebilir

İlker Önel, özellikle ihracat rakamının geçen mayıs ayına göre yüzde 18.8 azalmasının, aşağı yönlü ivmenin birkaç aydır devam etmesinin reel piyasa ve büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceği uyarısında bulundu. Moralin alımların üzerindeki etkisine de değinen Önel, “En fazla ihracat yaptığımız ülkelerdeki durgunluk, tasarruf ekonomisi ve Yunanistan’ın durumu diğer ülkelerdeki halkın alım gücünü olumsuz etkiliyor. Bu durum sadece alım gücünü azaltmıyor, aynı zamanda moral olarak da alımlarının ertelenmesine sebep oluyor. Sadece Euro bölgesi ile sınırlı olmayan talep azalması, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin’de bile sıkıntı yaratıyor. Çin imalat sanayinin yavaşlaması ve ihracatının azalması, hammadde ihracatı yapan ve bitmiş ürün satan ülkeleri olumsuz etkiliyor” diye konuştu.

 

 

 

 

“Yeni stratejiler geliştirmeliyiz”

Reel sektörün ihracatı artırmak için çalıştığı bir dönemde dış gelişmelerin olumsuz etki yarattığını ifade eden İlker Önel şunları söyledi: “Reel sektör olarak ihracatımızı arttırmak için konsantre olurken, dış gelişmeler bizi negatif yönde etkiliyor. Zaten yılın başından beri yaşadığımız durgunluk ve nakit sıkışıklığı da önümüze engel olarak çıkıyor. Özellikle KOBİ’lerde yaşanan tahsilat sıkıntısı piyasadaki sorunlu kredilerin artmasına ve vadelerin uzamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki dönemi doğru şekilde okuyup, yeni coğrafyalarda ihracatımızı daha geniş alanlara yayacak stratejiler geliştirmeliyiz.”

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER