Anasayfa >

Diğer Haberler >

Körfez Tüp Geçiş projesi ÇED süreci başladı!

Körfez Tüp Geçiş projesi ÇED süreci başladı!

30 Haziran 2015 Salı, 09:37:02
Körfez Tüp Geçiş projesi ÇED süreci başladı!
Körfez Tüp Geçiş projesinde ÇED süreci başladı. Körfez Tüp Geçiş projesiyle İzmir’de her iki yaka raylı bir sistemle birbirine bağlanacak…

İzmir’in çılgın projesi Körfez Tüp Geçiş için çalışmalar başladı.  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek olan İzmir Körfez Tüp Geçiş projesinde ÇED onaylandıktan sonra çalışmalar başlayacak.

 

Üçkuyular-Çiğli arasında yapılması planlanan İzmir Körfez Tüp Geçiş projesi İzmir Körfez’ine batırma tünelle kentin iki yakasının raylı bir sistemle birbirine bağlanması planlanıyor.  2bin 693 metrelik denizaltı batırma tüneli şeklinde inşa edilecek olan İzmir Körfez Tüp Geçiş proje maliyetinin ise 3 milyar 520 milyon TL olması bekleniyor.  

 

İşte İzmir Körfez Tüp Geçiş projesinin detayları;

 

 

1-      Çiğli’de 2’inci Ana Jet Üssü Mevkii’nden başlayacak olan proje Narlıdere Sahilevleri’ne karayolu bağlantısı sağlanacak.

2-      İzmir Körfez Tüp Geçiş projesinde yer alan raylı sistem hattı için güzergah belirlenirken, Karşıyaka Mavişehir’den başlayacak, İzmir Körfezi’nden Üçkuyular’a bağlanacak.

3-      Marmaray benzeri bir sistemle kentin iki yakası birbirine bağlanacak.

4-      İzmir Körfezi’ne batırma tüneli (Tüp geçit) inşa edilecek.

5-      Körfez içine ve Körfez yakasına iki yapay ada kurulacak.

6-      Çiğli'yi Balçova'ya bağlayacak projeye göre, körfezin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğü sağlanması hedeflenirken, körfez özel bir köprü ile geçilecek ve köprü bitiminde oluşturulacak yapay bir ada ve batırma tünel ile buradan gemilerin geçişine olanak sağlanacak.

7-      İzmir Çevre Yolu’nu kısaltacak proje dahilinde güzergahta Mavişehir-Üçkuyular tramvay hattına verilmesi planlanıyor.

 

 

 

 

İzmir Körfez Tüp Geçiş projesi kapsamında; 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı oluşturulacak. Buna göre; 4,2 kilometre uzunluğunda Körfez Köprüsü, 880 metrelik yapay ada, 1800 metrelik tüp geçiş tüneli ve 16 bin 400 metre de raylı sistem inşa edilecek.

 

 

 

PINAR BAYRAKDAR / htemlak.com

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER